Idén nyáron minden pécsi és Pécs környéki lakosnak, civil szervezetnek, vállalkozásnak lehetősége nyílik Pécs integrált településfejlesztési stratégiájának véleményezésére. Az önkormányzat közleménye.
Pécs önkormányzata a jelenleg hatályos településfejlesztési koncepciót és integrált településfejlesztési stratégiát 2014 szeptemberében fogadta el. Az eredeti településfejlesztési koncepció 2030-ig szól.
2020 negyedik negyedévében – a nemzeti programozási folyamattal egyidőben – Pécs is megkezdte a 2021–2027-es ciklusra való felkészülést, hiszen a veszélyhelyzet ideje alatt hozott közgyűlési határozattal született döntés arról, hogy Pécs településfejlesztési koncepciójának, valamint integrált településfejlesztési stratégiájának aktualizálását az önkormányzat megbízásából a Pécsi Városfejlesztési NZrt. készíti szakértő igénybevételével.
A módszeres áttervezés eredményeként több területre kiterjedő, az elmúlt időszak szakmai és szakmapolitikai változásait is kezelő aktualizálás történt az eredeti településfejlesztési stratégiában, így
a korábbiakhoz képest kompaktabb, a város és térsége fejlődését jobban szolgáló stratégia áll Pécs rendelkezésére.
A jelentősebb koncepcionális változások:
- A dokumentum erőteljesebben jeleníti meg Pécs interregionális szerepkörét, ezzel a fejlődési iránynak is plusz dimenziót ad;
- igazodva a közösségi trendekhez, markáns szerep jut a környezetvédelemnek, a megújuló energiahasznosítás rátanövelésének és az ökotudatosság erősítésének is;
- a város elérhetőségének fejlesztése határozottabban jelenik meg, hiszen a kelet-nyugati, valamint déli nyitás is kiemelt fontosságú a baranyai megyeszékhely számára;
- a korábbiakhoz képest sokkal inkább kulcsfontosságú a népességmegtartó képesség erősítése;
- kiemelt prioritása van a gazdaságfejlesztésnek is, mivel Pécs jelentős lemaradásba került más nagyvárosokhoz képest az elmúlt időszakban, ezt orvosolni szükséges, különös tekintettel az ipartelepítési tényezők körének bővítésére és fejlesztésére, a tőkeellátottság növelésére és a várostérség gazdasági egyensúlyának javítására.
Fontos szempont, hogy az hazai és európai uniós támogatásokból tervezett beruházásokat már nem elsődlegesen az integrált településfejlesztési stratégia, hanem az időközben új dokumentumként megjelent Fenntartható Városfejlesztési Stratégia tartalmazza. Ez azt is jelenti, hogy az integrált településfejlesztési stratégia szerepe így már elsősorban településfejlesztési dokumentumként értékelendő.
Bármely pécsi civil szervezet, magánszemély, vállalkozás vagy hivatali szervezet a dokumentummal kapcsolatos véleményét, javaslatait, észrevételeit legkésőbb augusztus 7-ig fogalmazhatja meg elektronikus úton a Pécs Városfejlesztési NZrt. online társadalmasítási felületén.
Fontos: a véleményünkkel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy Pécsnek nagyobb esélye legyen a korábbiaknál hatékonyabb forrásszerzésre.