Hirdetés

Az energetikailag korszerűtlen, rossz állapotban lévő házakban élő szegényeket fogja igazán súlyosan érinteni a kormány döntése.

A G7 KSH-adatokra támaszkodó, lakhatási szakemberek támogatásával készített kimerítő elemzése szerint

a 4 millió magyar háztartás közül 2,3 milliót érint legalább az egyik típusú rezsiemelés

a 2020-as háztartási adatok alapján, ami azt jelenti, hogy legalább

a hazai háztartások fele többet fog fizetni majd az energiáért augusztustól.

A G7 elemzésének legfontosabb megállapításai:

  • A gázfogyasztást tekintve a háztartások legalább harmada lépi túl az „átlagos fogyasztást”, tehát ők a limit feletti gázfogyasztásért a korábban megszokott összeg hétszeresét lesznek kénytelenek kifizetni.
  • A nagyjából 3 millió vezetékes gázt használó magyar háztartás közül körülbelül 1,1 millió olyan akad, ahol a havi átlagos gázfogyasztás magasabb, mint a 15 ezer forintos limit. Közülük hozzávetőlegesen negyedmillió háztartásban a havi fogyasztás magasabb 250 köbméternél, ami azt jelenti, hogy ezekben a háztartásokban az emelést követően 100 ezer forintos, vagy annál magasabb összegről is érkezhet majd számla.
  • A hazai háztartások felét fogja érinteni az áram árának növekedése (a nem „rezsicsökkentett” áram ára nagyjából a duplája lesz a korábbi árnak), ugyanis a 4 millió háztartásból több mint 2 millióban meghaladják a meghatározott havi 7500 forintos fogyasztási limitet. Hozzávetőlegesen 600 ezer háztartásban a megszokott összeg másfélszereséről kaphatnak majd számlát a fogyasztók.
  • A rezsiemelés főként a családi házakban élőket érinti rosszul (a Kádár-kockában lakókat annál is rosszabbul). A limitek felett fogyasztók 90 százaléka amúgy családi házban lakik.
  • A rezsiemelés főleg a szegényebbeket terheli majd meg, mivel – írja az elemzés – „a magyar társadalom alsó két ötöde túlnyomó részben a legrégebben épült, legrosszabb állapotú épületekben lakik”.

Azt már a Telex teszi hozzá, hogy a kormány a rezsicsökkentés végét jelentő bejelentésekor azt kommunikálta, hogy az intézkedés a magyar családok háromnegyedét nem fogja érinteni.

Közben a Technológiai és Ipari Minisztérium az atv.hu kérdésére azt válaszolta, hogy az áramellátásban az 5,6 millió fogyasztóból 4,2 millió átlagfogyasztású vagy az alatti, a gázellátásban pedig 3,5 millió fogyasztóból 2,6 millió átlagfogyasztású vagy az alatti. Mindez azt jelenti, hogy a kormány számítása szerint 1,4 millió háztartásnak kell augusztus 1-jétől kétszeres árat fizetnie az átlagfogyasztás felett az áramért, és 900 ezer háztartás számíthat az átlagfogyasztás felett hétszeres gázárra a számláján.

Minden további részlet a G7 elemzésében olvasható.

Hirdetés