Gyorsan el is áruljuk, egy traktor belsejébe! Hogy mi történt a madarakkal, a cikkből kiderül.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület baranyai csoportja számolt be a nem mindennapi történetről júliusi hírlevelükben. Egy Kaposvár melletti községben gazdálkodó lakos telephelyén néhány hétig nem használtak egy traktort, és amikor ismét előkerült a gép, egy több kilométerre lévő új helyre pöfögtek vele.
Majd a leállításkor vették észre a szétugráló, már tollasodó barázdabillegető-fiókákat.
A szülőmadarak a traktor belsejébe (!) építették meg a fészket, amit a jármű elindításakor nem vettek észre. A fészek éppen az út végére esett szét, de így is kész csoda, hogy a hosszú, rázós úton a fiókák nem potyogtak ki a gépből, és túlélték a váratlan utazás megpróbáltatásait.
Volt még egy csavar a történetben: a traktorral ugyanis nem szándékoztak visszamenni az eredeti telephelyre, ezért a fiókákat összegyűjtötték, és a Szigetvári Madármentő Állomásra szállították, ahol a kirepülésükig gondoskodtak róluk a természetvédők. Mint írja az MME, szerencsére a kicsik hamar elfogadták a felkínált táplálékot, és mindig hangos „cincogással” jelezték, ha éhesek voltak – úgy másfél-két óránként.
Elengedésük után néhány napig még a mentőállomás udvarán csipegettek, aztán odébb álltak. Reméljük, azóta is jól vannak.
További madárhírek Baranyából
Késtek a kányák
Idén 2-3 héttel későbben kezdtek költésbe a vörös kányák, ezért a fiókák zöme csak júliusban repült ki. A költések közül 6 bizonyult sikeresnek. A szülőmadarak összesen 10 fiókát neveltek fel, ami a közepesnél kicsit gyengébb eredménynek számít. Emellett ezúttal két fiókára szereltek fel jeladót a szakemberek, remélhetőleg ezek sok új információval bővítik a faj migrációjával kapcsolatos ismereteket.
Vércseládába pakoltak a szajkók
Idén Beremenden próbálkozott egy pár így a fészekrakással. Erőfeszítéseiket siker koronázta, költésük során hét aranyos fiókát neveltek fel a vércseládában.
Érdekes fészkelés a füleskuvikoknál
Nagy meglepetés érte a természetvédőket. Idén a cserkúti római katolikus templom tornyába kirakott gyöngybagoly-költőládában füleskuvikok telepedtek meg. Ez azért érdekes, mert az egyetlen vonuló bagolyfaj tagjai elsősorban a szűk nyílású, zárt odúkat, zugokat kedvelik, itt találnak nagyobb védelmet a ragadozók ellen.
A nyitott, tágas ládában történő költésük igazi kuriózumnak számít.
A pár egyébként sikeresen felnevelte négy fiókáját. Ehhez azonban kellett egy kis segítség: még a picik kikelése előtt a láda külső rekeszében darazsak telepedtek meg, amiket gyorsan eltávolítottak, így elhárulhatott minden veszély.
Sumonyi madárgyűrűzés
Július 24-én elkezdődött a hagyományos nyár-őszi madárgyűrűző tábor a Sumonyi Madárvonulás-kutató Állomáson, ami sorrendben már a 42. évadot jelenti. A szakemberek reményei szerint őszre elérhetik az 500 ezredik gyűrűzött madarat, ami mérföldkőnek számít a program történetében.