A konyha nem az a helyiség, amiről a kényelem jut az eszünkbe elsőre, hiszen a lakások többségében szűk, kis alapterületű konyha található. Szerencsés az, aki egy falbontással, átalakítással megoldja ezt a gondot, de mit tehetünk, ha erre nincs lehetőségünk?
A megfelelő bútorok vásárlásával és a praktikus elrendezéssel ez a probléma áthidalható, és valóban kényelmes konyhát alakíthatunk ki. Nézzük, mik a lehetőségek!
Tervezzük meg a konyhai szekrények helyes sorrendjét!
Amikor erre vállalkozunk, érdemes ellátogatni a mömax konyhabútorokat és kiegészítőket felsorakoztató oldalára. Itt válogathatunk a tervezhető konyhák, elemes bútorok vagy konyhablokkok között, de a kiegészítőket is megtaláljuk.
Majd vegyünk elő papírt, ceruzát, esetleg vonalzót, és tervezzük meg a konyhai háromszögnek megfelelően a helyiséget. Ha nem tudod, mi az, amiről beszélek, görgess lejjebb!
Az 1950-es években fogalmazták meg kutatók a konyhai munkaháromszög fogalmát. Ez azt jelenti, hogy a konyhai munka akkor a legeredményesebb, ha a feladatokat az előkészítés, tárolás és főzés háromszögében végezzük. A sarokpontok egymástól való távolsága nem haladhatja meg a hat métert, különben nem lesz elég hatékony a munkavégzés.
Nekünk csak az a dolgunk, hogy ennek megfelelően tervezzük meg a konyhában a bútorok és bútorelemek elhelyezését.
Alsó bútorelemek
A konyhabútor alsó részében hagyományosan szekrények találhatók, amikbe a fazekak, lábasok, tepsik, azaz a nagyobb edények kerültek. Napjainkban már nem ez a leginkább hasznos megoldás, hanem a kihúzható fiókok.
A fiók is lehet mély és erős, hogy ezek az edények elférjenek benne. Ezzel egy csapásra megszabadulhatunk a szekrénytakarítás gyötrelmeitől. Nem kell derékig belemászni, hiszen a fiókok egyszerűen és gyorsan kezelhetők, áttekinthetők és jól tisztíthatók. Azok a helyek is kihasználhatók és elérhetők, amiket a szekrényben nem értünk el, csak ha bemásztunk abba.
A fiókokba vásárolhatók csúszásgátlók, védőlapok, elválasztóelemek is, amikkel praktikusan elrendezhetjük a bennük tartott konyhai eszközöket vagy élelmiszereket. Az erős tartóelemek gondoskodnak arról, hogy a fiókok mindent elbírjanak, és könnyen kihúzhatóak legyenek akkor is, ha telepakoltuk azokat.
A felső szekrények
A régies, zárt felső szekrényeket, amiknek ajtói kifelé nyíltak, lassan kiszorítják a korszerű szekrények. Ezek inkább polcosak, és egyre gyakrabban üvegajtóval készítik őket. Ez lehet áttetsző üveg és matt egyaránt, azonban a szekrényekben egyre gyakrabban tartozék a világítás.
Az ajtók tolóajtók vagy felfelé nyíló szerkezetű ajtók, amikre lecsapódásgátlót is szerelnek, megelőzve így a hirtelen csattanással és robajjal járó bezáródásukat. A szekrénybelsőket beépíthető LED-ek, spotok vagy LED szalagok világítják meg.
Kamra hiányában sokan tartják ezekben a tartós élelmiszert is, ezt jelentősen megkönnyíti, ha kihúzható kosarakkal rendelkeznek ezek a bútorok.
(x)