Nincs az az agyafúrt üzleti modell, amellyel egy tízszeres gázáremelkedést ki lehet küszöbölni – mondta Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a növekedés.hu-nak adott interjújában.
A szakember kifejtette: ez egy merőben más krízis, mint amit a koronavírus-járvány alatt tapasztaltunk. Akkor az éttermek zárva voltak, de a gazdaság még tudott pörögni. Ahogy feloldódtak a korlátozások az emberek vissza is tértek a vendéglátóhelyekre.
Most viszont egy olyan válság közeledik, amelynél úgy fog csökkenni a vásárlóerő, hogy közben az alapanyagárak is emelkednek, és ehhez jön még a munkaerőhiány.
Kovács László szerint egyelőre a magyarok zsebében van még pénzt, érdemi visszaesés nem látszik, a turizmus is viszonylag élénk, a nyugat-európaiak a gyenge forint miatt szívesen jönnek hozzánk.
Hozzátette, a Covid alatt inkább azok az éttermek voltak előnyben, amelyek magyar közönségre építettek. Most viszont lehet, hogy fordul a kocka, és épp azok járnak rosszabbul, akik a hazai vendégkörre alapoztak.
A mostani válság a drágább éttermeket is érinti, ám a cukrászatok, a pékségek és a sütödék különösen nagy bajban lehetnek. Van, ahol a költségek 30 százalékát az energiakiadások teszik ki. Sokaknak olyan magasak a költségeik, hogy azt már nem tudják áthárítani a vendégekre – mondta a lapnak Kovács László.
Egy bezárási hullám küszöbén állunk.
Az elnök szerint a vendéglátóhelyek ezt az évet még végig csinálják, majd valószínűleg januártól fognak nagy számban bezárni, mikor eleve mindig visszaesik a kereslet. Sokan dönthetnek úgy, hogy ezúttal nem két hétre, hanem szezonálisan, inkább két-három hónapra húzzák le a rolót:
[su_quote]minek fűtsenek a téli időszakban, amikor egyébként is alig jön be valaki, elég lesz áprilisban kinyitni, amikor már a számlák is alacsonyabbak.[/su_quote]
A szakember bízik abban, hogy a többségnél csak ideiglenes lesz a bezárás, ám ahhoz, hogy az ágazat életben tudjon maradni, feltétlenül szükség lesz állami segítségre, mivel – mint mondta – nincs az az agyafúrt üzleti modell, amellyel egy tízszeres gázáremelkedést ki lehet küszöbölni.