Nem túlzás azt mondani, hogy napról napra fontosabb kérdés az: mit kezdhetünk a pénzünkkel, mire költsünk, érdemes-e befektetni, egyáltalán lehet-e megtakarítani, és ha igen, hogyan. Gyurkovics Péter független pénzügyi szakértő segít eligazodni, hogyan gondolkodhatunk reálisan hosszú távon, és nem mellesleg biztonságban pénzügyeinkkel kapcsolatban.
– Mit jelent az, hogy független pénzügyes? Hogy kell ezt elképzelni?
– Független vagyok. Csak az ügyfeleim érdekei és céljai lebegnek a szemem előtt. Az ügyfelek megbízásából dolgozom, nem a pénzintézetéből, azaz nem azt próbálom eladni, ami éppen nálam van, hanem azt keresem meg, ami jó az ügyfélnek. És több tucat pénzintézet több száz terméke közt mindig találunk megfelelőt, ehhez beszélgetni kell, célokat meghatározni, készíteni egy pénzügyi elemzést.
– Egy ilyen független pénzügyi elemzés után mindenkinek mást és mást ajánlasz?
– Azt szoktam mondani, hogy bennem és Arnold Schwarzeneggerben van egy közös dolog. Mindketten utazunk az időben, mint ahogy tette ezt a Terminátor című filmben. Előremegyünk az időben az ügyféllel 10-15-20 évet, megnézzük, hogy a jelenlegi állapotban hogyan néz ki a jövő. És mi kell ahhoz, hogy ez a látott jövő ne legyen olyan elkeserítő.
Itt több cél lehetséges, a gyermek taníttatása, a nyugdíjas évek anyagi biztonsága, legtöbbször viszont azt a pontot keressük, ahol az ügyfél anyagilag függetlenné válhat. Ami rémisztő, hogy most előre tudunk menni az időben, bele tudunk nézni, viszont 10-15-20 év múlva már nem tudunk visszajönni ide, hogy helyesen döntsünk.
– Számodra mi az anyagi függetlenség?
– Az a pont elérése, amikor a befektetéseid, megtakarításaid többet termelnek, mint amit a munkáddal el tudsz érni.
– Az örök kérdés a szakmádban: az ügyfelek keresnek téged, vagy te keresel ügyfeleket?
– 14 évvel ezelőtt, amikor kezdtem, én kerestem meg az ügyfeleket. Emlékszem, rengeteget autóztam, volt olyan, hogy alig értem el a benzinkútig, mert vagy a pénzem fogyott el, vagy az üzemanyag. Az első 5 év volt vízválasztó, akkor még nem dolgoztam elég következetesen. Mióta ez megváltozott, elmondható, hogy a jól végzett munka eredménye a rengeteg megkeresés. Ma már jelentős részben engem keresnek meg.
– Megtakarításokkal foglalkozol, de te rendelkezel megtakarításokkal? Azt gondolnánk, habitusod alapján mindig nyersz, volt olyan is, ami nem jött össze?
– Egyszer egy beszélgetésen megkérdezték tőlem: „amúgy neked vannak ilyen jellegű megtakarításaid?” Ez a kérdés teljesen ledöbbentett, az hittem, hogy ez teljesen egyértelmű. Általában 2-3 évente indítok magamnak új megtakarítási/befektetési programokat. Van például nyugdíjcélú, van, ami 10-20 éves tartamú, de amint megszületett a gyermekem, azonnal indítottam neki is egy megtakarítási programot. Folyamatosan figyelem a piacot, új lehetőségek után kutatva. Amikor találok egy ígéretes befektetést, először a saját tőkémet teszem az adott megoldásba, majd ha látom, hogy működik, ajánlom az ügyfeleknek.
– Az ügyfelek pénze hová kerül a megtakarításoknál?
– Befektetési alapokba kerülnek az ügyfelek megtakarításai, alapkezelők kezelik, és a háttérben az esetek zömében biztosító társaság áll. Mivel véleményem szerint ott van a legnagyobb biztonságban az ügyfelek pénze. Ma nagyon nagy a zaj a befektetések világában. A Facebook, az Instagram a Tik-Tok, az internet tele van csodaígéretekkel, ilyen-olyan hazai vagy külföldi csodabefektetésekkel, befektetésnek álcázott MLM-ekkel. Valamint ott a részvénypiac és a kriptovilág is.
Én a biztonságot és a valóságot ajánlom.
– Befektetési termékek, alapok, biztosítások, kriptotermékek, ezek mind érdeklik az embereket?
– A legtöbb embernek nem viszonya van a pénzzel, hanem iszonya. Például ha valaki nagyobb összeghez jut ingatlan eladásából vagy örökségből, általában elkezdi égetni a zsebét a pénz. Vagy elkezd költekezni, vagy azonnal egy összegbe beteszi valamilyen lekötésbe. Mivel nincs pénzügyi edukáció, még mindig az egyik legtöbb lekötést a postán teszik az emberek. Nem tudják, nem ismerik, milyen lehetőségek vannak, sokan pedig szégyellik, hogy becsapták, megvezették őket, így nem akarnak beszélni róla. A legtöbb esetben azt látom, hirtelen döntések születnek, nem átgondoltak, mint amit én kínálok. Holott pont az lenne a lényeg, hogy fokozatosan vásároljunk, legyen szó befektetési alapról vagy kriptóról. Utóbbi egész nagy figyelmet kapott az elmúlt időszakban, vannak nyertesek, de talán annál több vesztes. Egy pénzügyi portfólióban lehet helye annak, aki hisz benne, viszont a megtakarítások töredékét tartanám kriptóban.
– Szóval a portfólió felosztása ennyire fontos, rövid-, közép- és hosszú távra is be kell rendezkedni?
– Manapság különösen hektikusak a pénzpiacok, mi ezt látjuk.
Pontosan, meg kell nézni a célt, ahogy mondtam is, és közösen kitaláljuk, milyen konstrukciót rendelünk a cél mellé. Az utóbbi időben hektikusak a piacok, Covid, háború, rezsidémon, és durva infláció van jelen, mégis a hosszú távú megtakarítások jól vették a kihívásokat, és akár még profitot is termeltek. Vannak befektetési alapok melyek elég jól teljesítettek, nem volt ritka a 20 százalék feletti éves hozam. De itt a hosszú távú emelkedés a lényeg.
– A magas infláció ellen nem lenne jobb inkább kivonni a pénzeket a megtakarításokból?
– Van, aki ilyenkor pánikol, és kiveszi az összes pénzét az adott pénzintézettől, holott pont az ellenkezőjét kellene csinálni. Azt szoktam mondani, hogy ilyenkor Glamour-napok vannak a tőzsdéken. Akinél van kupon (likviditás), az inkább vegyen, mintsem eladjon.
– Szóval azt mondod, „a lassan járj, tovább érsz” működik itt is. Érdemes hosszabb távban gondolkozni?
– Nem az számít, mennyit keres az ember, hanem hogy mennyit tud megtakarítani belőle. A pénzköltés a józan eszed harca az egóddal. A józan eszed azt mondja, hogy ne vedd meg az adott terméket, teljesen felesleges. Míg az egód azt mondja, vedd meg, mert megérdemled. És mégis 300 ezres fizuval sorok állnak a 400 ezres telefonokért. Ami elmebaj. Nem azt mondom, hogy folyamatosan számolgassunk, és mondjunk le mindenről, hanem azt, hogy mielőtt megvennénk a tizedik pár cipőt, kérdezzük meg magunktól, hogy valóban szükség van-e rá?
– Mit tanácsolnál az embereknek, hogy kezdjenek megtakarítani?
– Az emberek többsége azzal sincs tisztában, hogy mennyit és mire költ el egy hónapban. Elsősorban ezzel kellene tisztában lenni, számos applikáció áll a rendelkezésünkre, hogy ezeket monitorozzuk. Aztán utána jöhetnek azok a kérdések, hogy mire mennyit és milyen megoldásban takarítsunk meg. Az emberek ezeket, a havi pár tízezer forintoknak a hosszú távú eredményességét nagyon alulértékelik. Azt gondolják, nem elég, pedig hosszú távon nagyon sokat tenne hozzá anyagi biztonságukhoz. Nekem pedig az a hivatásom, hogy ebben segítsek az embereknek.
– Hogy tudnak veled kapcsolatba lépni az emberek?
– A weboldalamon található elérhetőségek bármelyikén: afuggetlenpenzugyes.hu
(x)