Nagyon szűk mezsgyén mozoghatnak idén a bértárgyalások, a szakszervezetek minimumelvárása az inflációval megegyező mértékű emelés, amibe talán még a munkaadók is belemennek, ha persze nem romlik drasztikusan a munkaerőpiaci helyzet a következő hónapokban – írja a Világgazdaság.
A lap szerint konszenzus kezd körvonalazódni a szociális partnerek között, a szakszervezetek azon igényét, hogy a minimálbér őrizze meg jövőre is a reálértékét, úgy tűnik, hogy a munkaadók is elfogadják.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke azt nyilatkozta a VG-nek, a héten ülésezett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának monitoringbizottsága. A munkavállalói oldal képviselője hangsúlyozta, nem tudják elfogadni, hogy az inflációnál kisebb mértékben emelkedjen 2023-ban a kötelező legkisebb munkabér összege.
[su_quote]a minimálbéresek keresete ma a létminimum szintjén van, tehát az alá semmiképpen nem engednék.[/su_quote]
A VG szerint az idei tárgyalások legnagyobb kérdése a várható infláció mértéke lesz, amelyről pontos adatot még sem a Pénzügyminisztérium, sem a Magyar Nemzeti Bank nem adott. A jegybank szeptemberi inflációs jelentése szolgál egyedül támpontként, amely jövőre 11,5 és 14 százalék közötti fogyasztóiár-emelkedést jósol.
Ezeket alapul véve, 2023-ban a minimálbér összege a legrosszabb esetben is bruttó 223-228 ezer forintra, míg a garantált bérminimum 290-296 ezer forintra emelkedhet. Ám a szakértő szerint azon se lehet csodálkozni, ha az inflációs várakozások fokozódásával ezek az összegek is feljebb tolódnának.
Abban az esetben elégednének meg az inflációnál kisebb mértékű emeléssel, ha nagyon fenyegetne a munkanélküliség réme, és ezt alátámasztja a munkáltatói oldal – foglalta össze a Világgazdaság.