Tulajdonképpen a sorrend nem stimmel: a vállalat már 2020 előtt dolgozott a rák elleni vakcinán, azonban a világjárvány kitörése átírta az ütemtervet, és ez utóbbi leküzdése került előtérbe. A 24.hu cikke szerint azonban most a német óriáscég fejlesztői azon vannak, hogy még az évtized vége előtt elérhetővé váljanak a rengeteg ember halálát okozó daganatokkal szemben alkalmazható szerek.
Uğur Şahin és Özlem Türeci, a BioNTech két vezetője szerint a Pfizerrel együtt gyártott koronavírus elleni védőoltás eredményeit a rák elleni szer fejlesztésében is felhasználják – írja a Guardian cikke alapján a 24.hu.
A kutatók szerint azt a megközelítést, mi szerint az úgynevezett mRNS-vakcina genetikai információt visz a sejtek számára, amelyek aztán gyártani kezdik a célfehérjét, melyre az immunrendszer reagál, és elkezd ellenanyagokat, valamint immunsejteket termelni, melyek később elpusztítják a beteg sejteket – nemcsak a koronavírus, de a rák kezelése során is alkalmazni lehet.
A német cég azt reméli, hogy a bélrák, a melanoma és más daganattípusok kezelésére is ki tud majd fejleszteni kezeléseket, de még jelentős akadályok állnak előttük: a betegségeket okozó rákos sejtek sokféle fehérjével lehetnek tele, így rendkívül nehéz olyan oltóanyagot készíteni, amely az összes érintett cellát célozza, de az egészséges szöveteket érintetlenül hagyja.
Özlem Türeci azt is elmondta: a vállalatnál a világjárvány alatt megtanulták, hogyan lehet gyorsabban vakcinákat gyártani, emellett jobban megértették, hogy reagál az emberek immunrendszere az mRNS-re. Emellett szerinte a hatóságok is beletanultak, hogy érdemes lehet gyorsan jóváhagyni bizonyos oltóanyagokat, ami mindenképp felgyorsítja a rák elleni küzdelmet is a tudós szerint. Hozzátette: „Tudósként mindig habozunk azt mondani, hogy meglesz a rák gyógymódja, de számos áttörésünk van, amiken folyamatosan dolgozunk.”
Kiemelt képünk illusztráció.