1 C
Pécs
csütörtök, november 14, 2024
KezdőlapZöldZónaA hulladék érték, a vécé nem kuka, az energiamegőrzés fontos!

A hulladék érték, a vécé nem kuka, az energiamegőrzés fontos!

Idén októberben is rendezett úgynevezett „Ökováros Hetet” a pécsi Ökováros-Ökorégió Alapítvány, melynek az Árkád bevásárlóközpont adott helyet és több helyi cég is csatlakozott a programhoz. A rendezvényen több százan – köztük iskolai és óvodai csoportok is – megfordultak. Lettner Gabriellát, az alapítvány titkárát kérdeztük.

– Milyen újdonságok várták a látogatókat a korábbi évekhez képest? 

– Az Ökováros Hetet immáron 10. alkalommal rendeztük meg. A helyszínválasztás tudatos, hiszen a legtöbb pécsivel a belvárosi bevásárlóközpontban találkozhatunk. Üzenetünk nem változik: minden alkalommal igyekszünk bemutatni a városlakóknak, mivel és hogyan tudnak változtatni ahhoz, hogy a (túl)fogyasztói társadalomból kiutat találjanak. Hétköznapi példákkal hozzuk közelebb a fenntarthatóbb viselkedést, szokásokat. Idén újdonság volt, hogy az energia- és anyagtakarékosság állt a középpontban, illetve hogy nagyon gyakorlatias foglalkozásokat tartottunk arról, milyen gyorsan érhetünk el jelentős eredményt néhány szokásunkon változtatva. A témák között helyet kapott a hulladékgazdálkodás, valamint a szennyvíz is, melyekről az érdeklődők a helyi közszolgáltatók és partnercégeink által biztosított bemutatóeszközök segítségével tanulhattak.

– Mik voltak a kiállítás legizgalmasabb részei?

– A látogatók olyan tárgyakkal, folyamatokkal ismerkedhettek meg, melyeket alapesetben nem ismerünk, láthatatlanok maradnak számunkra: kiállítottunk például hulladékbálákat, újrahasznosított műanyagból és pamutból készült ruhadarabokat, de még egy vécécsészét is. A háztartások számára energiakönyvet készítettünk, amiből hasznos tippeket kapnak a fűtési és az elektromos erőforrások költséghatékony alkalmazására. Nagy hangsúlyt kapott mindezek mellett az is, hogy a pécsi hőerőmű biomasszával működik, de a szelektív kukák helyes használatáról is beszéltünk az érdeklődő felnőtteknek és gyerekeknek. Nagyon népszerű volt „Budzilla”, a csatornaszörny is.

– Kik vettek részt a programon?

– Több mint 20 osztály érkezett különböző városrészeken elhelyezkedő pécsi iskolákból és 10 óvodás csoport is meglátogatott minket, de vidékről is jöttek gyerekek. Nagyon hálásak vagyunk azoknak a pedagógusoknak, akik elhozták a fiatalokat a foglalkozásra, elősegítve a szemléletformálást. Hozzá kell tennem, az oktatásnak óriási szerepe van abban, hogy a felnövő generációk tudatosan figyeljenek a bolygónk védelmére.

– Hogy állnak a pécsiek a fenntartható életmódhoz? 

– Pécs lakosságának a fenntartható életmóddal kapcsolatos szemlélete az elmúlt 10-15 évben jelentősen megváltozott, a gyakorlati lépések megtétele felé egyre nyitottabbak a városban élők. Ez köszönhető például az oktatási intézményekben zajló szemléletformálásának is. Az egyetlen, amiből látszólag sokan nehezen engednek, az az autós közlekedés, de mi a magunk részéről rengeteg ehhez kapcsolódó figyelemfelkeltő programot szervezünk, gondoljunk csak a már-már hagyományos bringás reggelire.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő