16 órától nagyszabású szolidaritási tüntetést tartanak Budapesten a tanárokért.
Az érdeklődőket a Kálvin téri református templom előtti részen várták a szervezők: az ADOM Diákmozgalom és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Az esemény közös felvonulással kezdődött, amelyben a Kálvin térről a Vámház körút érintésével ment a tömeg a Fővám térre, azt követően pedig átsétáltak a Szabadság hídon és végül a Műegyetem rakpartra érkeztek meg.
A Telex.hu frissülő cikke szerint tanárok, diákok és szimpatizánsok mellett politikusok is részt vesznek a megmozduláson. 16.15 körülre már néhány százasról többezresre duzzadt a tömeg.
Elsőként Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere szólalt fel, utána Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke állt a színpadon. Később koncertet adott a Belmondo zenekar. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi tagja az eseményen elmondta: eddig 147 esemény volt, 61 városban, 41 tankerületi központ előtt.
A PDSZ tagja szerint összeomlott a közoktatás és a szakképzést is jó lenne helyreállítani. Ezután felolvasta a szervezet 18 pontos követeléscsomagját. Ezek közt a túlórák kifizetését, a bérkompenzációt, a szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogviszonyának visszaállítását szeretnék elérni, továbbá a sztrájktörvény módosítását, hogy a közoktatásban is alkalmazható legyen ez a nyomásgyakorlási forma. Nagy Erzsébet ezután a szakszervezetekkel való érdekegyeztetés rendszerének helyreállításáról beszélt. A folytatásban az Egységes Diákfront követeléseit sorolta fel:
- megoldást a tanárhiányra,
- használható tananyagot,
- élhetőbb körülményeket az iskolákban,
- a sztrájkjog visszaadását,
- több figyelmet az oktatásra.
Nagy Erzsébet az oktatásügy rendezéséért kiálló szervezetek követeléseinek felolvasásával folytatta. Ezek közt érdemi egyeztetés kezdeményeznek a közoktatásról, hiteles tájékoztatást követelnek a közoktatásban, a kirúgott és lejáratott tanárok visszahelyezését, érdekérvényesítő sztrájkjogot, felelős és hozzáértő oktatásirányítást is kérnek a tanárok.
A Carson Coma koncertje után aztán a szolidarító szakszervezetek és civil szervezetek képviselői mondták el beszédeiket.
Utoljára előző hét pénteken tartottak több ezres tüntetést Budapesten az oktatás jövőjéért. Pécsett élőláncot alkottak 21-én, melyhez több százan csatlakoztak. Úgy tudjuk, Pécsről sokan utaztak a fővárosba az október 23-ai demonstrációra is.