Október utolsó vasárnapján megint tekernünk kell: 30-án hajnali három órakor most visszafelé, két órára csavarhatjuk a mutatót. Talán ez lesz az utolsó alkalom?
Ahogy azt tavasszal már mi is megírtuk, az Európai Unió meghozta a döntést: 2024-ben minden országnak át kell állnia a választott téli vagy nyári időszámításra, ezután nem lesz több óratekergetés. Annyira azért még ne örüljünk, ugyanis egységes álláspontra van szükség, ami nem biztos, hogy a jelenlegi helyzetben könnyen és hamar meg fog születni a tagállamok között (a 24.hu érdekes, részletes elemzése a témáról itt olvasható).
ez lehet az egyik utolsó óraátállítás, amit átélünk?
Valószínűleg sokan várják már a múlt században energiatakarékossági szempontok miatt bevezetett óraátállítás eltörlését, a Pénzcentrum szerint korábbi felmérésekből az derült ki: tízből kilenc magyar megszüntetné a kétféle időszámítást.
Az alváskutatók is azon a véleményen vannak, hogy az emberi szervezet igazából sohasem képes alkalmazkodni az óraátállításhoz, megérzi, megszenvedi a változást. A vizsgálatok, baleseti statisztikák alapján az időzónánknak megfelelő visszaállítás lenne a legjobb döntés élettani, egészségügyi szempontból. Évezredek óta élünk olyan időbeosztás szerint, amelyben a tevékeny órák súlypontja a természetes fénnyel szinkronizált.
Ennek pedig a téli időszámítás felel meg leginkább a Magyar Alvás Szövetség szerint.
Most egyébként egy órával „többet” alhatunk. Az átállást az is segíti, hogy előttünk a hosszú hétvége, október 31-e munkaszüneti nap, november 1-je pedig ünnep, így több idő juthat pihenésre.