Ütemterv szerint halad a japán vállalatcsoport beruházása, hamarosan a próbagyártás is megkezdődhet a járműipari textíliákat készítő pécsi üzemben. A legújabb fejleményekkel kapcsolatban Toru Takegawa vezérigazgatót kérdeztük.
[su_box title=”A Seirenről” style=”glass” box_color=”#0dc63d” radius=”2″]A most 133 éves, 1889-ben alapított japán Seiren vállalat – melynek legnagyobb ügyfelei közé tartozik a Toyota-, a Nissan- és a Honda-csoport – tavaly áprilisban jelentette be, hogy korszerű járműipari textíliát gyártó üzemet épít Pécsett a Déli Ipari Parkban. A hat iparágban érdekelt vállalat 42 millió eurós, azaz 15 milliárd forintos kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű beruházása jelentős lépés Pécs gazdasági életében, így ugyanis felkerülhet a befektetők nemzetközi térképére, és a beszállítói hálózatokban érdekelt cégcsoport további befektetéseket vonzhat a városba. Toru Takegawa ügyvezető elmondta, azért döntöttek Pécs mellett, mivel nagyon megtetszett a város vendégszeretete, az önkormányzat támogatása és hosszú távú gondolkodása a cégről. A vállalat célja, hogy a jövőben 170 embert foglalkoztassanak, szeretnének a tehetséges pécsiek számára munkalehetőséget biztosítani, az ügyvezető bízik benne, hogy ez pozitív hatással lesz a város gazdaságára.[/su_box]
– Röviden össze tudná foglalni, milyen feltételeknek kellett megfelelni és milyen előkészítési munkákat végeztek ahhoz, hogy a próbagyártás meg tudjon kezdődni?
– Mivel a Seiren Hungary egy zöldmezős beruházás keretében kezdi meg működését Pécsen, az első teendő az építési munkálatok elkezdése volt, ezt követte a gyártási technológia telepítése, valamint ezzel párhuzamosan zajlott a toborzás, kiválasztás is.
– Hogyan kell elképzelni magát a próbagyártást? Pontosan mi történik ilyenkor az üzemben, mennyiben különbözik ez a folyamat a tényleges gyártástól?
– A Seiren Hungary pécsi gyárában szintetikus bőr előállítása zajlik majd, melyet főként autóülés-huzatok alapanyagaként használnak fel a vevőink. Ezeket az alapanyagokat tekercses formában szállítjuk ki, ezt követően a termékek szabása és varrása már vevőink gyárában történik. A próbagyártás a gépek, berendezések pontos beállításával, valamint a teljes gyártósor összehangolt működésének tesztelésével indul. A következő fázisban hosszabb-rövidebb tesztfutások keretében vizsgáljuk az elkészült termékek minőségét, valamint a futás megfelelőségét. A tesztgyártás végső szakasza már teljesen megegyezik a tömeggyártás folyamatával. A végleges alapanyagok felhasználásával állítjuk elő a termékeket fokozott minőségellenőrzés mellett. Ez az a fázis, amikor a vevőink felé is prezentáljuk, hogy az elvárásaiknak megfelelő, magas minőségű termékeket tudunk készíteni. A próbagyártás alatt a dolgozók betanítása is nagyon fontos szerepet kap. A kínai Seiren gyárából 15 operátor érkezik a próbagyártásra, akik aktívan részt vesznek a tesztfutásban, valamint az operátorok gyakorlati oktatásában. A magyar termelési dolgozók létszáma az induláskor közel 40 fő lesz, mely egyműszakos termeléshez elegendő.
– Milyen tényezőkre kell figyelni a próbagyártás alatt? Milyen hibákat tudnak így kiszűrni, megoldani?
– A próbagyártás alatt több fontos tényezőre is figyelni kell, ezek közül a legfontosabb a biztonságos üzemelés feltételeinek teljesülése, ezeket még a gyártás megkezdése előtt meg kell teremteni. Ezt követően ahogy említettem, a gyártósor stabil és hatékony futásához szükséges beállításokat, finomhangolásokat kell elvégezni. Amennyiben technológiai módosítás indokolt, ezeket már itt helyben végezzük el. Ebben rengeteg segítséget kapunk a Kínából és Japánból érkező szakemberektől, de rajtuk kívül alvállalkozókat is bevonunk ezekbe a tevékenységekbe. A tesztfutás során a termékminőséget érintő problémákkal is foglalkozunk. A minőségi problémáknál három nagyon fontos tényezőt vizsgálunk, a beérkező alapanyagok minőségét, a gépek beállításait, valamint a folyamatok helyességét és az előírásoknak megfelelően történő végrehajtását.
– Hogyan történik a próbatermékek vizsgálata?
– A termékek vizsgálata vizuálisan minden egyes munkafázisban megtörténik, hogy szükség esetén már az adott munkafolyamatba azonnal beavatkozva meg tudjuk előzni a minőségi hibákat. Az elkészült végtermék egy automata vizsgáló berendezésen megy keresztül, mely a legapróbb minőségi hibák kiszűrésére is alkalmas, valamint vizuális végellenőrzés is történik. Ez a többlépcsős ellenőrzési folyamat a tömeggyártás során is ugyanígy működik majd, mivel nagyon szigorú minőségi elvárásoknak kell megfelelnünk a vevőink felé.
– Már minden készen áll a pécsi üzemben a gyártás megkezdéséhez, vagy esetleg van még hátra valami?
– Még jelenleg is zajlanak az építési munkálatok egyes fázisai, valamint a gyártósorok telepítésének befejező műveletei. Most a próbagyártás megkezdéséhez elengedhetetlenül szükséges teendők elvégzése a legfőbb prioritás, melyeket igyekszünk minél előbb befejezni.
– Mennyi ideig tart ez a folyamat? Van konkrét határidő arra vonatkozóan, hogy mikor ér véget a próbagyártás és mikor kezdődik meg a tényleges gyártás?
– A próbagyártás tervezetten három hónapig tart, ezt követően kezdjük meg a tömeggyártást. Ennek feltétele, hogy a gépeink működése, valamint a folyamataink stabilak legyenek, a termék minősége a vevői elvárásoknak megfeleljen, továbbá az operátorok tudásszintje is elérje a kívánt szintet.