A kormány által indított „Tisztítsuk meg az országot!” program keretében október végén hozzáfogtak annak a pécs-vasasi, illegálisan lerakott törmelékhalomnak az eltüntetéséhez, amely az egykori Profi-Bontó Kft. illegális tevékenysége következtében alakult ki évekkel ezelőtt a településrészen – írja közleményében Hoppál Péter országgyűlési képviselő.
A témáról Hoppál Péter országgyűlési képviselő, Horváth Zoltán főispán, valamint Kővári János és Berényi Zoltán önkormányzati képviselők tartottak sajtótájékoztatót pénteken.
A Profi Bontó Kft. az általa végzett bontási tevékenységből származó hulladékot először 2012-ben helyezte el illegálisan a tulajdonában lévő pécs-vasasi telephelyen. Azóta a környéken élők, több helyi civil szervezet, a terület önkormányzati képviselői, valamint számos különböző hatóság küzdött azért, hogy a hulladék jogszerű és szakszerű kezelése végre megtörténjen. Helyzetüket nehezítette, hogy a Kft. az eltelt évek során egyszer sem tett eleget a hatósági kötelezéseknek, és egyetlen forintot sem fizetett be a kiszabott több száz millió forintos bírságból. A céget 2020-ban felszámolták, azonban a Kft. vagyona nem nyújtott fedezetet a hulladék megfelelő kezelésére vonatkozó kötelezettség teljesítésére – áll a közleményben.
– A pécs-vasasi szeméthegy ügye is jól mutatja, milyen nagy szükség volt a kormány által elindított „Tisztítsuk meg az országot!” programra – hangsúlyozta Horváth Zoltán. A főispán hozzátette: a program keretében biztosított állami forrásnak köszönhetően végre lehetővé vált, hogy a Baranya Megyei Kormányhivatal hulladékgazdálkodási hatóságának megbízásából megkezdjék a pécs-vasasi területen illegálisan felhalmozott több, mint húszezer tonna építési, bontási törmelék elszállítását.
Hoppál Péter arról beszélt, közös célunk, hogy minél tisztább, egészségesebb környezet vegyen bennünket körül a Kárpát-medencében és hazánkban.
Kővári János emlékeztette a jelenlévőket, hogy 2012-ben – még bizottsági elnökként – Berényi Zoltán kérésére vizsgáltatta ki az ügy hátterét, s kezdeményezte a cég felelősségre vonását, azonban akkor nem történt előrelépés. Később sem adták fel, többször is kértek segítséget az érintett hatóságtól, illetve a kormányzattól.
Berényi Zoltán, a terület önkormányzati képviselője hangsúlyozta, nagy eredménynek tartja, hogy civil kezdeményezéssel, az ügy folyamatos nyomon követésével a kormány támogatásának köszönhetően végül megindulhatott a lerakó felszámolása.