A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán évente közel 2500 kisbaba látja meg a napvilágot, 16 százalékuk – körülbelül 400 újszülött – a kelleténél korábban bújik ki édesanyja pocakjából. November 17-én, a koraszülöttek világnapján őket, és a velük foglalkozó egészségügyi dolgozókat ünnepeljük.
Mi számít koraszülésnek?
Az, ha a baba a 37. várandóssági hét előtt születik meg. Magyarországon a koraszülöttek aránya évek óta 9-10 százalék körüli, a pécsi klinikán pedig magasabb – mivel regionális központként három megyét látnak el –, körülbelül 16 százalékos a korábban világra jövő csöppségek aránya.
Kevesen tudják, hogy ma már az 500 grammal született csecsemőknek is van esélyük az életben maradásra, amennyiben megkapják az állapotuknak megfelelő speciális intenzív ellátást.
A világnap
Sok-sok éve tartják hazánkban is a koraszülöttek világnapját. Egyrészt az életük legelején heroikus küzdelmet folytató kisbabákra hívják fel ilyenkor a figyelmet, másrészt azokat az egészségügyi dolgozókat köszöntik, akik éjt nappallá téve mentik és gyógyítják a kicsiket.
Ilyenkor sokan lila színbe öltöznek, amely a reményt, az érzékenységet, az együttérzést, a hitet és a bátorságot szimbolizálja.
Pécsett erős a koraszülött-ellátás: indult számukra speciális mentorprogram, civilek a PTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Neonantológiai Tanszékének praktikus babafészkeket adományoztak, egy helyi tetoválóművész gyűjtött a Neonatológiai Intenzív Centrum (NIC) részére adományokat, megható cikkben foglalkoztunk a pécsi terhespatológiára beérkező köszönőüzenetekkel is. Ne feledkezzünk meg a Te hangodat ismerem önkénteseiről se, akik dalaikkal segítik a picik fejlődését. Sőt, annak is utánajártunk már, hogy vajon a koronavírus kitörése befolyásolja-e a koraszülöttek számát.