Gyakran szenvedsz felfázástól? 7 dolog, amit tehetsz ellene

woman suffering from pain, itchy crotch hand holding her burning vaginal caused by bladder infections or cystitis
Hirdetés

A felfázás olyasmi, ami nemcsak az egészségünkre van hatással, de rányomja a bélyegét a közérzetünkre és ezáltal a mindennapokra is. Ha te is szenvedtél már ilyesmitől – vagy kifejezetten gyakran jelentkeznek nálad a kellemetlen tünetek –, akkor biztosan tudod, hogy ilyenkor még a házból sincs kedve kilépni az embernek. De mégis mi okozhatja ezt a betegséget, ami igen gyakori, ráadásul nem válogat? És mit tehetünk, hogy megszüntessük ezt a visszatérő problémát? A következőkben választ adunk!

Mi okozza?

A felfázás tulajdonképpen egy fertőzés, ami a húgyúti rendszert támadja meg – azon belül is általában az alsó húgyútakat, azaz a húgycsövet és a hólyagot. Ha ilyesmitől szenvedsz, akkor számos kellemetlen tünetet tapasztalhatsz a gyakori vizelési ingertől kezdve az alhasi fájdalmon át egészen a véres, zavaros vizeletig és a fájdalmakkal járó vizeletürítésig.

Ez a betegség alapvetően nem válogat: férfiakat és nőket egyaránt érint. A nők esetében egyébként gyakoribb az előfordulása, aminek az az egyszerű oka, hogy az ő húgycsövük rövidebb, így a baktériumok azon keresztül könnyebben bejutnak. Emellett pedig a húgycsövük közelebb található a végbélnyíláshoz, ahol több a felfázáshoz vezető E. coli baktérium. Emellett pedig vannak olyan faktorok, amelyek növelik a probléma kialakulásának kockázatát.

A nők esetében ilyen például a menopauza, a rendszeres szexuális élet – különösen, ha több partnerrel történik –, illetve néhány fogamzásgátló tabletta szedése is. De általánosan „megágyazhat” a betegségnek a legyengült immunrendszer, egyes műtétek, illetve néhány egyéb betegség, például a vesekő vagy a férfiak esetében a prosztatamegnagyobbodás is. Ezek nagy része nem elkerülhető körülmény, így ha te is gyakran szenvedsz a problémától, érdemes elgondolkodni: mit tehetsz a gyakori felfázás ellen?

7 tipp felfázás ellen

Nem kell megijedned: ma már számos megelőzési módszer elérhető, amelyek nagy része teljesen természetes. Az egyik legegyszerűbb, mégis legnagyszerűbb módszer, amit tehetsz, az nem más, mint hogy rendszeresen hidratálsz. A víz hatékonyan képes „kimosni” a szervezetből a kártékony salakanyagokat és a baktériumokat is, így azok nem tudnak elszaporodni. Napi nyolc pohár víz már elegendő ahhoz, hogy megtartsd az egészséged! Ezzel szorosan összefügg a rendszeres vizelés – ha eleget iszol, úgyis kelleni fog. Ami pedig nagyon fontos: amikor csak ingert érzel, mihamarabb menj el, hogy a baktériumok távozni tudjanak a szervezetedből!

Az sem mindegy, hogyan a mosdóban hogyan jársz el. Sokan már gyermekkorban megtanulják, de most ismételjük át: elölről hátrafelé törlünk! Ez higiéniai szempontból is nagyon fontos, és azért is, hogy az E. coli baktériumokat ne segítsd közelebb a húgycsőhöz. Ez természetesen a nők esetében fontos tanács, csak úgy, mint az, hogy szexuális együttlét után kötelező elmenni mosdóba. Az aktusok ugyanis növelik a húgyúti területen a baktériumok számát, amelyeket a legjobb mielőbb eltávolítani onnan.

Ami pedig a tisztálkodást illeti, érdemes inkább zuhanyozni fürdés helyett, hiszen akkor kisebb esélyt adsz a baktériumoknak a bejutásra. Emellett jó kerülni az illatosított, parfümökkel és más természetellenes anyagokkal dúsított készítmények használatát.

A felsorolt módszerek mellett van számos olyan dolog is, amivel proaktívan megelőzheted az ilyen jellegű gondok kialakulását. Az egyik ilyen a különböző étrend-kiegészítők használata. A C-vitamin például erős antioxidáns, emellett az immunrendszert is megerősíti. A tőzegáfonya szintén gazdag olyan anyagokban, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, emellett bizonyítottan hatásos az ilyen típusú fertőzésekkel szemben.

Végül, de nem utolsó sorban pedig: figyelj oda az öltözködésre! Válaszd ki a ruháidat mindig az évszaknak megfelelően, így elkerülheted, hogy nagyon fázz vagy vagyon izzadj! Ennek érdekében érdemes rétegesen is öltözködni, illetve javasolt a pamut – vagy más természetes anyagokból készült – fehérneműk viselete is.

Mikor keressünk fel szakorvost?

Előfordulhat, hogy minden igyekezeted ellenére a felfázás újra és újra visszatér az összes kellemetlen, fájdalmas tünetével együtt. Ha úgy érzed, hogy a fent felsoroltaknak mind eleget tettél, mégis szevedsz a bántalmaktól, érdemes felkeresned egy megbízható szakorvost.

Ugyanez igaz akkor is, ha a felfázás nem csak a legáltalánosabb vagy enyhébb tünetekkel jelentkezik. Erősebb hasi nyomás, többször előforduló vöröses, rózsaszínes vizelet esetén mindenképp érdemes orvosi segítségben gondolkodnod. Ha pedig mindez zavartsággal, gyengeséggel, lázzal, hidegrázással, kismedencei fájdalommal és görcsökkel tárul, nem is kérdés, hogy orvosra van szükséged. És itt kell kiemelnünk: nem kell tartanod az orvosi vizsgálattól! Ez egy teljesen természetes dolog, ráadásul mihamarabb kapsz megfelelő kezelést, annál kisebb az esélye, hogy komolyabb szövődményekkel kelljen szembenézned a későbbiekben. Nem utolsó sorban pedig hamarabb megszabadulhatsz a kínzó tünetektől.

(x)

Hirdetés