December 16-án adták át a Nemzetiségekért-díjakat. Az elismerésben részesült többek között dr. Gerner Zsuzsanna, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) oktatója, a pécsi Tanárképző Központ főigazgatója, a Németországi Szövetségi Köztársaság tiszteletbeli konzulja.
Az elismeréssel a magyarországi nemzetiségek érdekében a nemzetiségi közéletben, az oktatásban, a kultúrában, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági önszerveződés területén példaértékű tevékenységet végző embereket és szervezeteket jutalmazzák.
A díjat idén 11 embernek és két szervezetnek ítélték oda. Elismerést vehetett át mások mellett dr. Gerner Zsuzsanna, aki magyarországi német családból származik, gyermekkora óta Pécsett élt, majd 1987-ben diplomázott a berlini Humboldt Egyetemen, első és eddig egyetlen munkahelye pedig a Pécsi Tudományegyetem, ahol 35 éve oktat német- és nemzetiségi némettanárokat. A germanisztika alap- és mesterképzésben német nyelvészeti tárgyakat oktató egyetemi docens 15 évig volt a Német Nyelvészeti Tanszék vezetője, hat évig vezette a Germanisztikai Intézetet. 2009 és 2016 között a Bölcsészettudományi Kar oktatási és általános dékánhelyetteseként dolgozott. 2017 óta vezeti a Tanárképző Központot a PTE-n. A főigazgató 2014 óta Németország tiszteletbeli konzuljaként szolgál Pécsett.
Magyarországon 1995. szeptember 21-én döntött arról a kormány, hogy december 18-a a kisebbségek napja, és ekkor alapították a Kisebbségekért Díjat is; 2012-ben az Országgyűlés a napot a nemzetiségek napjának, az ez alkalomból odaítélt díjat pedig a Nemzetiségekért-díjnak nyilvánította.
Soltész Miklós a nemzetiségek napja alkalmából tartott ünnepségen ma azt mondta, a kormány az elmúlt években a nemzetiségek megmaradása érdekében megerősítette a parlamenti jelenlétüket, segítette a nyelvük megőrzését és továbbadását, kultúrájuk és hagyományaik ápolását, támogatta egyházaik jelenlétét, valamint megerősítette intézményeiket, óvodáikat és iskoláikat.
A nemzetiségek képviselői nemcsak a magyar nemzetet, hanem az országok közötti kapcsolatokat is erősítik
– emelte ki az államtitkár.
A díjban részesültek:
- BAJCSEV ENCSEV PÉTER,
- SIANOS TAMÁS,
- SIBALIN JÓZSEF,
- BALOGH KATARZYNA,
- GERNER ZSUZSANNA,
- az ARMÉNIA NÉPE KULTURÁLIS EGYESÜLET,
- SÁRKÖZI GYULA,
- SILUAN MĂNUILĂ,
- BARNÁNÉ ZAJAKOVSZKI MÁRIA,
- SZIMICS MILOSNÉ,
- KASZALÁNÉ SZABAD JUDIT,
- SZUKICS MARIANNA,
- és a MAGYARORSZÁGI UKRÁN KULTURÁLIS EGYESÜLET.
Gratulálunk!
Olvasói fotók.