Egy széles körű partnerségen alapuló pályázat keretében a város több mint 500 ezer eurót fordíthat egy kísérleti jellegű épületenergetikai fejlesztésre. Ez 2019 óta a pécsi önkormányzat negyedik olyan pályázati sikere, amelynek eredményeként közvetlen Európai uniós támogatás érkezik városunkba.
A LEGOFIT, azaz „Az energiapozitív otthonok építésére és felújítására irányuló korai tervezési intézkedéseken alapuló adaptálható technológiai megoldások” elnevezésű, száz százalékban EU-s finanszírozású pályázatot még december elején nyerte el Pécs – közölte az önkormányzat.
Mint írják, a városvezetés gyorsan reagált a nemzetközi konzorciumhoz csatlakozás lehetőségére, a döntés alapfeltétele volt annak, hogy az innovatív ötlet eséllyel induljon a pályázaton. A pozitív döntést követően januárban indul a projekt, amely 19 nemzetközi partner – többek között Törökország, Svédország, Belgium, Spanyolország, Szerbia, Olaszország, Írország és Magyarország –, kutatóintézetek, egyetemek, mérnökirodák részvételével zajlik.
A teljes költségvetés megközelíti a 6 millió eurót, amelyből Pécs 575.500 eurót fordíthat egy kísérleti jellegű épületenergetikai fejlesztésre. Ez 2019 óta a pécsi önkormányzat negyedik olyan pályázati sikere, amelynek eredményeként közvetlen Európai uniós támogatás érkezik városunkba – ismertetik a közleményben.
A LEGOFIT-pályázat során a kertvárosi Nagy Ferenc tér 9-10. szám alatt található kétszárnyú, 1985-ben épült 5 szintes panel lakóépület kisebb (mintegy 40 százalékát kitevő) része – 40 önkormányzati szociális bérlakás – komplex felújításon esik át, míg a nagyobb épületszárny (60 önkormányzati szociális bérlakás) változatlan marad.
Így – mint közlik – érdemi lehetőség lesz a végrehajtott energiatudatos fejlesztések mérésére és annak összehasonlítására, hogy a felújított épületrész (2400 négyzetméter) üzemeltetése mennyivel kedvezőbb a másikhoz képest.
A projektben tervezett infrastrukturális beavatkozások:
• utólagos külső hőszigetelés;
• nyílászárók cseréje korszerű nyílászárókra, redőnyök (árnyékoló) beépítése;
• a lapostető hőszigetelése;
• a lapostető új vízszigetelése;
• radiátorok cseréje és termosztatikus szelepek beépítése;
• a gépészeti rendszer felújítása az egyedi szabályozáshoz;
• napelemek telepítése;
• szenzoros monitoring.
A LEGOFIT projekt eredményeként a felújított és a hagyományos épületrészek közötti energetikai különbség miatt a fenntartási időszak során pontosan lehet majd vizsgálni a tényleges elért energiamegtakarítást – zárul az önkormányzati tájékoztató.