Számítanak a természetbarátok segítségére, adataira. Az önkéntes megfigyelési munkát most egy rövid kisokossal segítjük!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is meghirdeti az erdei fülesbaglyok telelőhelyeinek felmérését, a szinkronszámlálásra január 20–23., péntek–hétfő között kerül sor – hívta fel a figyelmet az MME honlapján.
A hétvégi eseményhez bárki csatlakozhat, az egyesület az egyéni megfigyelők, családok, baráti társaságok mellett óvodák, általános- és középiskolák részvételére is számít. Mielőtt nekiindulnánk, összeállítottunk egy kisokost a legfontosabb információkkal. Íme!
Miért érdemes részt venni?
A telelő erdei fülesbaglyok lakossági felmérése kettős célt szolgál. Egyrészt pontosabb információkat szolgáltathat a madarak területi eloszlásáról és nagyságrendjéről az országban. Másrészt egy különleges állati viselkedésről tájékoztat, és arra buzdít: az önkéntes, természetvédelmi szempontból fontos megfigyelési munkával közösen tehetünk hazánk gazdag madárvilágának védelméért – nem mellesleg közben jól is szórakozunk!
Kedvcsináló fülesleső cikkünk tavalyról:
https://www.pecsma.hu/zoldzona/bagolylesen-jartunk-nyolc-erdei-fulest-szamoltunk/
A számlálásnak köszönhetően emellett sok következtetést vonhatnak le a természetvédők, például azt, hány kisrágcsálót fogyaszthatnak el a baglyok, ami agrárgazdasági szempontból is lényeges – ITT írtunk erről bővebben!
Ne feledjük, nagyon hasznos állatok ők, teljesen ingyen, biológiai úton távolítják el a földekről a kártevőket, rágcsálókat.
Hol keressük őket?
A szakemberek elsősorban a belterületen (parkok, kertek, udvarok, temetők) nappalozó erdei fülesbaglyok számára kíváncsiak – azért választják ezeket a helyeket, mert a rájuk veszélyt jelentő ragadozó madarak (parlagi sas, héja, egerészölyv, sólymok) nem szívlelik kimondottan az ember közelségét, itt biztonságban lehetnek.
Olvasónk, Kecskés Gyula idei erdei fülesbaglyos képei – mi is megpillanthatjuk őket!
Mit vigyünk magunkkal?
A számláláshoz kézi távcső ajánlott, de lombhullató fákon, bokrokon, vagy örökzöldeken megbújva akár szabad szemmel is pontosan összeszámolhatjuk, hány erdei fülesbagoly pihen az ágakon.
De érdemes a lábunk elé is nézni, a földre potyogott köpetek, ürülékhalmok árulkodók lehetnek!
Jótanácsok a megfigyeléshez
- A legfontosabb: ne zavarjuk fel őket!
- Ne álljunk be azok a fák alá, ahol épp pihennek – pláne ne csoportosan! Halkan számoljuk őket össze.
- Húzódjunk hátrább, ha azt vesszük észre, hogy az addig felborzolt tollú, békésen pihenő baglyok összehúzódnak, hegyezni kezdik a fülüket (felmeresztik tollfülüket), nagyon figyelnek.
- Ha mégis megriadnak és elrepülnek, vonuljunk el, később megnyugszanak és visszatérnek majd.
Hogyan regisztrálhatjuk a telelő tollasokat?
Az adatok rögzítésére és beküldésére több adatlapforma is elérhető, ezekért kattintsunk IDE vagy IDE.
Ne essünk kétségbe, ha nem találjuk őket, az MME szerint „a nulla adat” is adat! Érdemes akkor is elküldeni a tapasztalatokat, mert hosszú távon ez is értékes információként szolgálhat a természetvédőknek.
A baglyos közösséghez egyébként ITT csatlakozhatunk, ha kérdésünk van, az [email protected] e-mail-címre írhatunk.
[su_note note_color=”#e5d5a1″ text_color=”#161515″]A telelő madarakat egyébként nem csak most regisztrálhatjuk! A bagolycsapatokról egész télen várják az adatokat, melyeket akár utólag, a tavasz folyamán is érdemes beküldeni.[/su_note]