2012. decemberében a magyar parlament január 19-ét a magyarországi németek elhurcolásának és elűzésének emléknapjává nevezte ki, ugyanis ezen a napon indultak el az első vonatszerelvények, melyek a „kollektív bűnösség jegyében” magyarországi otthonaikból Németországba szállítottak ártatlanokat.
A mai napon tehát azokra emlékszünk, akik német nemzetiségük és anyanyelvük miatt a II. világháború vége felé, majd utána is, 1944/1945-től sokat szenvedtek: megfosztották őket személyes szabadságuktól, elkobozták a vagyonukat és el kellett hagyniuk hazájukat.
A már említett első vonatszerelvényt számos további követett országszerte 1946-ban, 1947-ben és 1948-ban, amelyek mintegy 200 ezer főt szállítottak el az országból azzal a szándékkal, hogy ezek az emberek soha többé ne térhessenek vissza Magyarországra. A pontos adatokat máig sem ismerjük, de történelmi források szerint több tízezer baranyai németnek kellett elhagynia ebben az időben hazáját.
Az alábbi bejegyzésben német és magyar nyelven tartalmazza dr. Márkus Beáta, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa tavalyi összefoglalóját a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata számára:
Forrás: Kvi-pecs.hu, Sulinet.hu