Kétnapos Nemzetiségi Hagyományőrző Fesztivál, fiatal tehetségekre fókuszáló Nemzetiségek Napja, kiállítások és kulturális programok, testvérvároslátogatás – többek közt ezek tartoztak a pécsi Nemzetiségi Tanács tavalyi tevékenységéhez.
Auth István nemzetiségi tanácsnok számolt be lapunknak a 2022-es munkáról és a 2023-ra vonatkozó terveiről is elárult egyet s mást. Mint kiderült, a Nemzetiségi Tanács tavaly nyolc ülést tartott, melyeken olyan fontos témákról tárgyaltak, mint például a Faluhelyi Ferenc-díj odaítélése, vagy éppen a Pécs Város Kiváló Nemzetiségi Tanulói és Hallgatói Díjára érkezett pályázatok.
Rengeteg programot is szerveztek és lebonyolítottak, ezek közül talán kiemelendő, hogy tavaly már kétnapos rendezvény volt a kimagasló népszerűségnek örvendő Nemzetiségi Hagyományőrző Fesztivál, melynek része volt több kiállítás, a testvérvárosok és a helyi nemzetiségi önkormányzatok bemutatkozása, filmvetítés, de persze a színes fellépők és gasztronómiai különlegességek sem maradhattak ki a programkínálatból. A Nemzetiségek Napját decemberben rendezték meg a Zsolnay-negyed E78 termében, itt első alkalommal, ünnepélyes keretek között díjazott kiváló tanulókat az önkormányzat.
– Törekszem rá, hogy minél több fiatalt tudjunk megszólítani, ösztönözni őket arra, hogy azonosulni tudjanak a nemzetiségek közös értékeivel, ügyeivel, fontosnak tartsák az adott népcsoport küldetését, hozzájárulva az identitásmegőrzéshez, annak továbbörökítéséhez, a kulturális értékek és hagyományok ápolásához. Tehetségeket szeretnénk motiválni, akik a nemzetiségi létben megtalálták önmagukat. Év végén ünnepélyes keretek között négyen vehették át első alkalommal Pécs Város Kiváló Nemzetiségi Tanulói és Hallgatói Díját, ami arra szolgál, hogy városi szinten is elismerjük a tevékenységeiket – mondta a nemzetiségi tanácsnok.
Auth István mindemellett részt vett Eszék és Szamobor testvérvárosaink rendezvényein is delegációja kíséretében, sőt, helyi meghívásoknak is örülhetett, mint a német Márton-napi felvonulásra, a horvát karácsonyi koncertre, a bolgár Demeter-napi rendezvényre, az „Ukrajna Függetlenségi Napja” ünnepségre, vagy épp a szerb évvégi programra szóló.
Kiemelte továbbá, hogy 2021-ben többek között azzal a céllal nyitották meg a Nemzetiségi és Civil Irodát, hogy a nemzetiségi önkormányzatok működését napi szinten támogassa, illetve hogy lehetőséget és helyet biztosítson a Pécsett élő nemzetiségek bemutatkozására, programok, találkozók lebonyolítására is. Az irodában heti rendszerességgel is szerveznek csoportokat, de tavaly például lengyel népviseleteket, ruszin húsvéti szokásokat, horvát festményeket ismerhettek meg a látogatók.
– 2023-ban arra törekszem, hogy a nemzetiségi önkormányzatok még sokkal aktívabban vegyenek részt a rendezvények szervezésében, lebonyolításában, valamint testvér- és partnervárosi kapcsolataink ápolásában. Itt fontos lesz Eszék és Pécs jubileumi 50 éves kapcsolata. Terveim között szerepel az is, hogy Pécs Város Kiváló Nemzetiségi Tanulói és Hallgatói Díjának átadása a Nemzetiségi Napon állandó, méltó helyszínen, az E78-ban történjen ünnepélyes keretek között, hagyományt teremtve ezzel – mondta el lapunknak Auth István.
[su_note note_color=”#e5e3a1″ text_color=”#161515″]A Nemzetiségi Tanács működési szabályzatában meghatározott célja és feladata, hogy a nemzetiségi egyéni és közösségi jogok érvényesülése, a nemzetiséghez tartozók érdekeinek kifejezésre juttatása érdekében koordinálja Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata és a városban működő nemzetiségi önkormányzatok közötti kapcsolatokat, egyezteti azok érdekeit, elősegíti a nemzetiségi jogok érvényesülését.[/su_note]