A fatüzelés helyes, környezetbarát alapanyagairól és azok tárolásáról múlt héten írtunk, most pedig jöjjön egy ehhez szorosan kapcsolódó fontos téma: hogyan gyújtsunk be?
Magyarországon a települések levegőminőségét a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés határozza meg: az elmúlt másfél évtizedben a háztartások hozzájárulása az ország kisméretű szállópor-kibocsátásához 50 százalékról 70 százalékra növekedett. Többek között ezért is lehet az, hogy Pécsett a fűtési szezonban a szálló por koncentrációja kiugró értékeket mutat. Ekkor beszélhetünk szmogról.
Épp ezért fontos foglalkozni azzal, hogy mivel és hogyan fűtünk.
Már csak azért is, mert a szmogban felgyülemlett szennyező anyagok tartós, hosszú távú belélegzése fokozott egészségügyi kockázattal járhat. Csak egy adat: hazánkban évente több mint 14 ezer ember hal meg idő előtt a légszennyezés miatt, ebben pedig nagy szerepe van a nem megfelelő minőségű tüzelőanyaggal, valamint a hibás fűtési technikákkal történő fűtésnek.
Mint ismert, a HungAIRy LIFE integrált projekt szemléletformáló cikkeire és plakátjaira épülő cikksorozatunkban részletesebben kitértünk a szilárd tüzelés helyes és helytelen (kifejezetten káros) alapanyagainak és eszközeinek bemutatására, valamint a füstmentes, környezetbarát fatüzelés elengedhetetlen technikáira. A fatüzelés helyes, környezetbarát alapanyagairól és azok tárolásáról múlt héten írtunk, most pedig jöjjön egy ehhez szorosan kapcsolódó fontos téma:
hogyan gyújtsunk be?
A jó – azaz energia- és költséghatékony – begyújtás szabályai:
- Csak száraz, jó minőségű fát használjunk.
- A tűzteret ne zsúfoljuk tele.
- A hasábok között maradjon néhány centiméternyi távolság.
- A vastag fát alulra kell rakni, felfelé pedig fokozatosan vékonyabbakat egész a gyufaszál vastagságig.
- A tüzet felül kell meggyújtani, ahová a vékony fa kerül. Ha kellően száraz a fa, és jól raktuk meg, egy szál gyufával be lehet gyújtani. A tűz így felülről lefelé, füstmentesen fog terjedni, a tökéletes égéshez szükséges magas hőmérsékleten.
- A tökéletes égéshez sok levegőre van szükség, ezért begyújtáskor nyissuk ki a kályha ajtaját vagy a huzatszabályozót. A levegőt biztosító utak maradjanak nyitva, amíg a tűznek látható lángja van.
A fentiekhez kapcsolódó lényeges kérdés: mivel gyújtsunk be? A jó gyújtós vékony fenyőfa-hasábokból és viasszal átitatott fagyapotból áll (barkácsboltokban beszerezhető). Semmiképp ne használjunk gyújtósnak színes papírt!
Korábbi cikkeink a sorozatban:
https://www.pecsma.hu/zoldzona/hungairy-life-milyen-kornyezetbarat-kazant-vagy-kandallot-valasszunk/
https://www.pecsma.hu/zoldzona/hungairy-life-mit-rakjunk-a-tuzre-es-mit-ne/?highlight=hungairy
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.