Nem kell ahhoz különösebb előismeret, hogy sejtsük: a gyermek számára jó ideig a közvetlen család jelenti teljes világát – mai tudásunk alapján ezért, amennyiben a közeg diszfunkcionális, vagyis például erőszakos, viszálykodó, esetleg a szülő szenvedélybeteg, az minden együtt élőre hatást gyakorol, sőt, akár még hasonló viselkedést is kiválthat a benne nevelkedőkből. Március 24-én, 17 órakor Pécsett mutatják be a Magyar Máltai Szeretetszolgálat legújabb, „Láthatatlan árvák” című kiadványát, mely éppen erről a sokrétű témáról szól, felhívva a figyelmet azokra, akiknek szenvedéseiről kevesen tudnak, vagy vesznek tudomást.
Ha egy családban a szenvedélybetegség – vagy bármilyen függőség – felüti a fejét, az a gyerekekre is erősen kihat. Velük azonban nem foglalkozik igazán senki, ezért kapta a könyv ezt az erős címet – derül ki a 24.hu cikkéből, melyet a kötet tavalyi megjelenése kapcsán publikáltak. Mint az interjúban olvasható, 2014-ben a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján utánaszámoltak, hogy minden ötödik gyerek élhet ilyen, diszfunkcionális családban, ez akkor 400 ezres létszámot jelentett – amiben az alkohol-, a kábítószer- és a gyógyszerfüggők gyermekei is benne vannak. A kötet célja többek között az, hogy a benne szereplő ismert emberek személyes történetein keresztül érzékeltesse a problémát.
A pécsi Kamasz Addiktológiai Regionális Központban (K-aRC) szervezett eseményen való részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, melyet ide kattintva ejthetünk meg. A beszélgetésen részt vesznek Kovács András Péter és Hoffmann Kata írók, Kormos Piroska szociálpedagógus, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fogadó Pszichoszociális Szolgálatának vezetője, Frankó András is.
Érdemes időben érkezni, vagy az előadás után is maradni, ugyanis a K-aRC falain helyet kaptak egy 16 éves lány rajzai, aki kavargó érzéseit másfél éve fejezi ki, művein keresztül. Kedvcsinálóként mutatunk egyet a sokatmondó alkotások közül: