Hogyan lehet megelőzni és kezelni a depressziót?

Hirdetés

A “depis vagyok” manapság egy gyakran, az esetek többségében rosszul használt kifejezés. Tény, hogy időnként mindenkinek vannak rosszabb napjai, de ez még nem jelenti azt, hogy valóban nagy baj lenne. Ellenben egy bizonyos szinten túl már komolyan foglalkozni kell a problémával.

Mi a különbség a szomorúság és a depresszió között?

A félreértéseket általában az szüli, hogy e két fogalmat gyakran keverik egymással. A szomorúság és a rosszkedv egy érzelem, múló állapot, amiben olykor mindenkinek része van. A depresszió ellenben egy összetett pszichés betegség, ami már csak szakszerű kezelés, például a Swan Lake Központ rehabilitációs intézet terápiás programja keretében gyógyítható. 

A depressziót hosszan, többnyire hónapokon át fennálló konstans rosszkedv, fáradtság, alvászavar, kedvetlenség, lecsökkent koncentrációs képesség, levertség, passzitivás, alacsony önértékelés jellemzi. Mindebből világossá válik, hogy nem összekeverendő az átmeneti, magától elmúló szomorúsággal.

Hogyan kezelik a depressziót?

Mivel ez egy bonyolult, komplex tünetegyüttessel járó betegség, ezért a kezelése is roppant összetett. 

Súlyosabb esetben gyógyszerezésre is szükség lehet, a szerek segítségével ugyanis helyreállítható a megváltozott idegrendszeri működés. Ugyanakkor a gyógyuláshoz önmagában ez még kevés. A kezelés legfontosabb eleme a pszichoterápia lesz. A strukturált sorozatokból álló, konkrét keretek és módszerek alkotta terápia a betegség pszichológiai okait célozza meg. 

Lényeges része a különféle stresszkezelési technikák elsajátítása, bizonyos, az életben való boldoguláshoz fontos készségek fejlesztése, illetve a családtagok bevonása is. A gyógyulás szempontjából ugyanis nagyon sokat számít a közvetlen környezet hozzáállása. Ha a család nem elég támogató, az akár ronthat is a beteg állapotán.

A depresszióról tudni kell még, hogy az esetek többségében nem máról holnapra alakul ki, hanem hosszabb idő alatt. Egy-egy átmenetileg rosszabb periódus is vezethet depresszióhoz, de ha időben cselekszünk, a folyamat még akár segítség nélkül is visszafordítható.

Mit tegyünk, ha érezzük, hogy eluralkodik rajtunk a rosszkedv?

Bár nagyon nehéz általános tanácsot adni, hisz a negatív hangulat oka ezerféle lehet, mégis léteznek olyan praktikák, melyeket érdemes kipróbálni, hátha eredménnyel járnak.

Az egyik ilyen például a testmozgás. A fizikai aktivitás hatására ugyanis a szervezet endorfin termelése megnő, ami jókedvet, akár eufórikus örömöt is okozhat. A sport emellett kiváló stresszcsökkentő, nem beszélve arról, hogy a testnek is nagyon jót tesz.

Egy másik hasznos módszer, ha célzottan olyan tevékenységeket végzünk, ami segít elterelni a gondolatainkat a problémáinkról, és örömet okoz. Ez lehet akár valamiféle kézműves hobbi, de egyeseket például a zenélés, a festés, a rajzolás, a főzés vagy az olvasás kapcsol ki igazán. Olyan elfoglaltságot válasszunk, ami igényel némi koncentrációt, ezáltal hatékonyan lefoglalja az elménket.

(x)

Hirdetés