Két hónap alatt 26 milliárd forintot halmoztak fel az ország egészségügyi intézményei, korábban ekkora tartozást fél év alatt hoztak össze.
A Napi.hu-tól származó értesülései alapján a Telex azt írja, már a 2022-es évet 7,5 milliárdos tartozással zárták a kórházak, január végén 21,5 milliárdra rúgott a felhalmozódott kifizetetlen számlák végösszege, ami februárban 12,3 milliárddal tovább emelkedett.
Így a Magyar Államkincstár adatai alapján az év második hónapjában már 33,8 milliárd forintra duzzadt a tartozásállomány.
Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára, Rásky László elmondta, két hónap alatt 26 milliárd forintot hoztak össze az intézmények, korábban ennyit fél év alatt sikerült.
Hozzátette, az infláció mellett az energiaárak növekedése sújtja a legjobban a kórházakat, viszont jó hír, hogy a kormány március elején 11,8 milliárd forintot csoportosított át rezsiszámláik kiegyenlítésre.
A négy orvosegyetemből három február végi adatát osztotta meg a szövetség, melyből kiderült, a Semmelweis Egyetem adóssága minimális mértékben, 28 millió forinttal 126 millió forintra nőtt, Szeged és Pécs adóssága viszont jelentős mértékben emelkedett: a Pécsi Tudományegyetem 702 millióval 2,28 milliárd forintra, a Szegedi Tudományegyetem adóssága pedig 1,08 milliárddal 3,41 milliárd forintra rúgott február végén.
A lap kitért az új kormányrendeletre is, mely a kórházi közbeszerzések központosításáról szól. Eszerint az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozott és az Országos Kórházi Főigazgatóság fenntartása alá tartozó, aktív fekvőbeteg-ellátást nyújtó fővárosi és vármegyei kórházaknak a jövőben a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) biztosítja az ingatlanüzemeltetési szolgáltatásokat. Később a közüzemi szolgáltatások is bekerülnek ebbe a körbe, idetartozik majd a távhő, a víz, a szennyvíz, a hulladékelszállítás.
A fővárosi kórházakban már július 1-től, a vármegyei kórházakban jövő január 1-től lesznek érvényesek az új szabályok.