Hirdetés

Jelenleg ugyan a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nem rendelkezik adatokkal az országban élő házikedvencek egyedszámaival kapcsolatosan, de felmérésekből kiderül, hogy évről évre nő a kedvtelésből tartott állatok száma hazánkban. Ebből következik, hogy szinte nincs olyan család, melynek nem okoz fejtörést, mikor is egy-egy hosszabb vagy akár rövidebb utazás alkalmával megbízható „felvigyázót” kell találnia, akire rá meri bízni bundás, tollas, vagy éppen pikkelyes barátját. Ez azonban mától nem lehet probléma, már Pécsett is találni segítőt!

Az állatszitter fogalma külföldön már egyáltalán nem számít újdonságnak, sőt Budapesten is egyre népszerűbb ez a szolgáltatás, Pécsett pedig egyelőre kevesen veszik igénybe. Aki kénytelen otthon hagyni kedvencét, mert nem viheti magával az utazásra, de valamilyen okból nem tudja panzióba sem adni, sőt, még egyetlen családtagjára vagy barátjára sem bízhatja rá, bizonyára hasznosnak tartja majd ezt a lehetőséget. Lapunk felkeresett két pécsi hölgyet, akik másodállásban vigyáznak az őket megbízó gazdák kutyáira, macskáira, de akár egzotikus jószágaira is.

Ribli Zsuzsanna gyermekkora óta szeret állatok közelében lenni, régebben többek között menhelyen és a helyi mentőkutyás egyesületnél is önkénteskedett, de dolgozott állatorvos mellett és megszerezte az állattenyésztő és állategészségügyi technikusi végzettséget is, mindemellett számtalan bajba jutott madarat mentett már meg, valamint szerető családot talált az elmúlt évek során sok-sok kutyának, macskának, rágcsálónak is, otthon jelenleg három örökbefogadott négylábú boldogítja, Perla, Szofi és Lili. Nemrég vágott bele egy új projektbe: főállású állatszitterként felügyel Pécsett és a környéken, házi kedvencekre és haszonállatokra egyaránt szívesen vigyáz.

Ribli Zsuzsanna és Perla

– Egész életemben segítő szakmákban helyezkedtem el, legutóbb egész 24 évet töltöttem a gyermekvédelemnél, most szerettem volna olyanra váltani, amit igazán élvezek. Így jött az állatszitterkedés, amihez el is végeztem a megfelelő tanfolyamot. Szerintem igen fontos ugyanis, hogy olyanra bízhassák a gazdák a kedvenceiket, akik képesítéssel rendelkeznek, hiszen bármikor történhet baleset, a felvigyázónak tudnia kell bánni az állatokkal, de adott esetben be kell adni az inzulint, elállítani a vérzést vagy felismerni egy mérgezés tüneteit amíg orvoshoz ér az állattal, de olyan hirtelen veszélyhelyzetre is megoldást kell találni, ha például a kutya lenyel egy darazsat. Én sosem alszom a megbízóknál, de akár egész napos felügyeletet is vállalok, emellett több napra is kérhetik a szolgáltatást. Hogy ez miből áll, az a megrendelőtől függ, etetés, sétáltatás, játék a legjellemzőbb kérések. Pécsett működik napközi és panzió kutyák és macskák számára is, de nem minden állat alkalmas rá, hogy ott maradjon, így hasznos a házhoz járó „bébicsősz”. Nagyon fontos, hogy a gazda minden fontos információt megosszon: gyógyszerekről, szokásokról tájékoztasson, de meghagyja például az állatorvosuk elérhetőségét is. Eddig mindig pozitív visszajelzéseket kaptam, a legtöbben visszahívtak már következő alkalomra is – mondta el lapunknak a pécsi hölgy. Hozzátette, szerinte a megfelelő szakképzettség és helyzetfelismerő-képesség mellett fontos, hogy az állatszitter önálló és mobilis legyen.

Szofi és Lili egy pillanatra sem tágítanak gazdájuk mellől

Ez a feladatkör nagyfokú bizalmat követel mindkét fél részéről: a megbízó sok esetben egy idegent enged be az otthonába, ráadásul a gondjaira bízza kedvencét. Az állatszitter pedig olyan jószággal kerül kapcsolatba, melyet korábban valószínűleg csak kis ideig, egy rövid első ismerkedés alkalmával látott – így nagy felelősség hárul rá és egyfajta rizikót is vállal.

Szamba és gazdája, Vadász Adrienn

Két szenvedélye van saját elmondása szerint Vadász Adriennek, ezek a zene és az állatok. Alapvetően végzettsége szerint ez előbbit műveli, ének- zenetanárként végzi mindennapi feladatait, emellett azonban elvégezte a fővárosi székhelyű PetWiseCare hálózat képzését, mellyel állatszitteri minősítést szerzett.

– A dolog hasonlóképpen működik, mint a bébiszitteri megkeresések: az online felületen szűrhetjük le akár település szerint a választható embereket, rövid bemutatkozás tartozik a profilokhoz. Itt látjuk az is, hogy például fogad-e beteg vagy más szempontból problémás állatot a szolgáltató. Én szívesen vigyázok kutyára, macskára, nyúlra, madárra, hüllőre, lóra, szinte bármire, de nem mindenki tud például az egzotikus kedvencekkel mit kezdeni. A munkát egyébként nagyon komoly tananyag elsajátítása előzi meg, erre szükség is van persze a felelősségteljes feladatellátáshoz. Én akár ideiglenesen odaköltözöm a jelentkező otthonába, ha ez az igény, de napköziztetést vagy csak kozmetikába szállítást is vállalok, emellett arra is lehetőségem van, hogy magamhoz vegyem a kisállatot, amíg érte nem jön a családja. Engem ezek a megrendelések azért kapcsolnak is és töltenek el örömmel, mert az állatok feltétel nélküli szeretetet adnak. Úgy látom, Pécsett nagy igény van erre a most még újdonságnak számító dologra – nyilatkozta Vadász Adrienn lapunknak.

Puszi Gyuszi, a nyuszi a másik saját kedvenc

Mint kiderült, ez a feladat persze nem csupán dörgölőzést és farokcsóválást rejt, akadnak olyan kellemetlen szituációk, melyek próbára teszik az állatszittert. Mindkét hölgy felhívta a figyelmet arra, hogy csak abban az esetben vállalja a felügyeletet, ha megismerkedhet az adott házi kedvenccel – vagyis legalább egy alkalommal találkozik vele a munkavégzést megelőzően. Úgy tudjuk, rajtuk kívül Pécsett még csak egy hivatalos állatszitter van, de a hálózat az igények növekedésével gyarapodhat.

Hirdetés