A Pécsi Városi Diákönkormányzat eljuttatta lapunknak március 31-i alakuló közgyűlése zárt ülésének rövid összefoglalóját, melyben szó esett a különböző intézményekkel, alapítványokkal, városokkal és diákönkormányzatokkal történő kapcsolatfelvételükről, együttműködési lehetőségekről, az Országos Diákparlamenten való részvételről. A közleményt alább változtatások nélkül olvashatják.
Az ülésen Kiss Dávid társadalmi kapcsolatokért, és HR-ért felelős diákalpolgármester mutatta be a VDÖK eddigi kapcsolatfelvételi folyamatát:
[su_quote]
Az elmúlt félévben megkerestük az összes pécsi középfokú köznevelési intézményt beleértve az egyházi, nemzetiségi és szakképzési iskolákat is. Ezek mellett helyi civil szervezeteket, mint például az Emberség Erejével Alapítványt, és a Pécsi Oktatási-Nevelési Társulást (a PONT), akikkel már szoros kapcsolatban állunk. Felsőoktatási téren a PTE-vel is van összeköttetésünk, ami további tanulási célok miatt fontos lehet a középiskolásoknak.
Illetve az egyik legfontosabb helyi kapcsolatunk, akikkel mélyíteni szeretnénk együttműködésünket, egyértelműen a Városháza, hiszen nélkülük ez az esemény nem valósulhatna meg ilyen hivatalos formában. Országos szinten több diákszervezettel is felvettük a kommunikációt, ilyen a Gyermek és Ifjúsági Társulás (GYIÖT), a Nemzeti Ifjúsági Tanács, illetve a Tett-Hely Ifjúsági Egyesület.
Megkeresett minket továbbá az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövete együttműködési szándékkal, és az Európai Parlament Magyarországi Kapcsolattartó irodájával is összeköttetésbe kerültünk. Ezeken a szervezeteken kívül kapcsolatban állunk egy tucat városi diákönkormányzattal, de a jövőben szeretnénk kiterjeszteni ezt a kört, és még több, esetleg megyei diákönkormányzatokkal is fel szeretnénk venni a kapcsolatot[/su_quote]
– fogalmazott a diákalpolgármester.
Babos Dániel képviselő, a külkapcsolatokért felelős munkacsoport vezetője a következőket
mondta el beszámolójában:
[su_quote]Célunk, hogy Pécs városának testvérvárosai, az itt található iskolák testvériskoláinak városai megismerjenek minket, illetve együttműködjenek velünk. Közös programokat, különböző kulturális-, és sporteseményeket szeretnék szervezni velük. Eddigi eredményeink között szerepel Arad és Seattle városaival való kapcsolatfelvétel, továbbá három észt várossal, melyek Tallinn, Pärnu és Tartu. Ezen kívül felvettük a kapcsolatot Magyarország törökországi nagykövetségével is a földrengések miatt bajba jutott diákok megsegítése miatt. Soron következő projektünk egy magyar delegáció felállítása a tartui diáktanács konferenciájára”.[/su_quote]
A 2023. évi Országos Diákparlamenten (ODP) vármegyénk egyik küldötteként vett részt
Schmelmer Károly Patrik diák-alpolgármester, aki beszámolójában elmondta: az ODP
március 24–26. között zajlott Székesfehérváron, melyen összesen 111 vármegyei és budapesti küldött vett részt, akiket a Megyei Diákparlamenteken választottak meg, ugyanakkor – ahogyan arról a küldöttek is értesültek – több megyében is szabálytalanságok történtek.
Az ODP nyitónapján a küldöttek előadásokat hallgattak meg többek között Maruzsa Zoltán
köznevelésért felelős államtitkártól és a Nemzeti Ifjúsági Tanács képviselőitől. Ezután a
kérdéseket tehettek fel az oktatás vezetés képviselőinek. A kérdezz-felelek több órán keresztül tartott, melyen Baranya vármegye küldöttei is feltehettek egy-két kérdést. Végül éjszaka 11 óra körül fejeződött be az aznapi ülés, mely után visszatértek a küldöttek a szállásra.
A szombati napon a 111 küldöttet osztották be 10 szekcióba. Ezek mind ajánlásokat dolgoztak ki az oktatásvezetés számára – Pécs küldöttei összesen 6 ajánlást nyújtottak be.
A nap végén a szekciók választottak egy-egy delegáltat, akik az Országos Diáktanács tagjaival közösen alkották a szerkesztőbizottságot. A bizottság feladata a különböző szekciók ajánlásainak összefésülése, amennyiben volt átfedés. Emellett előzetes szavazást tartottak az ajánlásokról, hogy a plenáris ülés elé kerülhetnek-e (a bizottság végül a 6 pécsi ajánlásból 3-at engedett át). A bizottság szombat este 8 órától vasárnap reggel 7.30-ig vitázott.
Vasárnap a záró plenáris elé egy 58 pontból álló javaslatcsomag került.
Ilyen sok javaslat az elmúlt évtizedekben soha nem jött össze és ezek mindegyikét megszavazta a gyűlés. Aki meg szeretné tekinteni, melyek ezek az ajánlások, az a diaktajekoztatas.hu oldalon keresztül teheti ezt meg, ahol azt is nyomon tudja követni, hogy az oktatásvezetés az adott ajánlást teljesítette, elutasította vagy folyamatban van a teljesülése. (Pécs küldötteinek ajánlásai a következő sorszámokat viselik: 7., 16., 29.).
A Városi Diákönkormányzat alakuló üléséről szóló tudósításunk itt olvasható el.
https://www.pecsma.hu/top/docogos-kezdes-utan-de-megalakult-a-varosi-diakkozgyules/