Betelepítése 300. évfordulójára emlékszik a magyarországi német nemzetiség

Hirdetés

Április 18-án délelőtt, ünnepélyes keretek között indították útjára a pécsi Koch Valéria Iskolaközpontban összegyűltek azt a szimbolikus jelentőséggel bíró hartai ládát és benne a budaörsi kulcsot, melyeket a „svábok” hazánkba telepítésének 300. évfordulója alkalmából készíttetett el a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ). Az úgynevezett vándorkulcs összesen 38 nemzetiségi intézménybe juthat el idén.  

Ez gyakorlatilag a 2016-17-ben megvalósított vándorbatyu-kampány újragondolása, és habár akkor szomorú történelmi esemény, a népcsoport tagjainak kitelepítése adta az apropót, most az új otthonra lelt ősök letelepedését ünnepli a hazai németség. Kerek 300 éve annak, hogy az 1722-23-as pozsonyi országgyűlés megszavazta azt a törvénycikkelyt, mely megadta a jogi keretét a németek Magyarországra telepítésének a 18. században.

A kezdeményezés célja, hogy a közösség településeit, intézményeit és minden tagját bevonva, méltóképp emlékezzenek meg a fontos jubileumról.

Az MNOÖ kommunikációs munkacsoportjának beszámolója szerint a korábban közzétett felhíváshoz a határidőig 38 szervezet csatlakozott – jobbára iskolák, de vannak köztük helyi német önkormányzatok, illetve egyesületek is.

A pécsi ünnepségen köszöntötte az egybegyűlteket Amreinné Pesti Ágnes, a Koch Valéria Iskolaközpont főigazgatója, az MNOÖ elnöke, Englenderné Hock Ibolya, valamint az iskola tanára, Kratofil Bernadett. Az iskola tanulói zenés-énekes-táncos produkciót mutattak be népviseletben, illetve eljátszottak egy-egy jelenetet a német telepesek Ulmtól egészen a városunkig tartó útjából.

Amreinné Pesti Ágnes lapunknak arról nyilatkozott, intézményük számára megtiszteltetés, hogy ahogy korábban a vándorbatyu, úgy most a vándorkulcs is az iskolában kezdte meg hosszú útját, innen pedig majd Bajára, aztán az ország minden területére eljut a jubileumi év során.

Saját családtörténetéből idézett fel néhány részletet beszédében Englenderné Hock Ibolya, akinek ősei Szajk, illetve Babarc területén találtak új otthonra, miután elhagyták egykori hazájukat, régi életüket. Hangsúlyozta, hogy az MNOÖ akciójával a népcsoport tagjait és a többségi társadalmat is megszólítaná: egyrészt a hazai németek összetartozás-érzését és identitástudatát erősítenék, másrészt mindenki felé kommunikálnák, mennyit köszönhet az ország ennek a 300 éve itt élő nemzetiségnek. Kiemelte továbbá, hogy ezt a jubileumot a népcsoport minden tagjának ajánlják, azoknak is, akik akár már a középkorban, más úton-módon kerültek erre a területre.

[su_quote]A mai nappal útjára indítjuk ezt a vándorkulcsot, mellyel remélhetőleg a múlt olyan tanulságos történeteire nyitunk ajtót, melyekkel a közös jövőbe tekinthetünk [/su_quote]

– hangzott el az elnök beszédében.

Mint az eseményen kiderült, a gyönyörű, festett ládában nem csak a budaörsi Jakob Bleyer Heimatmuseum padlásán talált kulcs másolata kap helyet: minden az akcióban résztvevő intézmény elhelyezhet valamit benne emlékül. A pécsi iskola névadója, Koch Valéria egyik népszerű versének kézirata, a magyarországi német költőnő saját kezűleg rajzolt családfája, illetve komódjának kulcsa került bele április 18-án. Mindezt Kratofil Bernadett, az író unokahúga helyezte el a fadobozban.

A láda, benne pedig a kulcs:

Még néhány videó az eseményről:

Hirdetés