Hirdetés

Július 6 és 9. között, négy napra ismét a fény fővárosává válik Pécs: jön a VII. Zsolnay Fényfesztivál!

A Zsolnay Fényfesztivál nem csak Pécs, hanem az ország egyik legszebb és leglátványosabb fesztiválja. Az évről évre fejlődő-bővülő programsor idén július 6. és 9. között kápráztatja el a pécsieket és a városba látogatókat. A rendezvény idei érdekességeit és újdonságait május 3-án mutatták be a szervezők a Kodály Központban.

Hummel Márk, Péterffy Attila és Zádor Tamás a sajtótájékoztatón

Péterffy Attila polgármester hangsúlyozta, hogy az évek során önálló – Pécs turizmusát és brandjét erősítő – márkanévvé vált, kiemelt kulturális értéket képviselő Zsolnay Fényfesztivál az immár negyedszer meghirdetett Pécs Nyitva kampány legismertebb és legnívósabb zászlóshajója, amely a szervezők reményei szerint idén is százezer látogatót vonz majd a városba.

– A Zsolnay Fényfesztivál mindig egyfajta megújulást és kreativitási lehetőséget biztosít a városnak, a szervezőknek és a művészeknek egyaránt. Ez a garancia arra, hogy a Fényfesztivál minden évben sikeres lehessen, és sikeres legyen a jövőben is – mondta a polgármester.

Hozzátette: a fesztivál nemzetközi programjának keretén belül idén Hollandiát látják vendégül, a látogatók többek között a Civil Közösségek Házában egy hollandiai fényművész alkotásait tekinthetik majd meg.

A több mint száz programból álló eseménysor legfontosabb részleteit Hummel Márk, a fesztivált szervező Zsolnay Örökségkezelő NKft. ügyvezetője ismertette. Mint mondta, a Fény Útja programjai idén a klímaváltozás, az energiaválság és a fenntarthatóság témái köré szerveződnek:

  • a dzsámin egy veszélyeztetett ökoszisztémát láthatunk (az adatvizualizáción alapuló hipnotikus vetítés a NASA 20 éven át gyűjtött adataira épül),
  • a Színház téren egy audiovizuális „erdei utazáson” vehetünk részt,
  • az új helyszínként debütáló Kodály Központ hangversenytermében pedig egy hatalmas, 7 méter átmérőjű, lebegő Föld-installációt tekinthetünk meg. A Gaia című utóbbi alkotás olyan érzetet kelt, amelyről a bolygót szemlélő űrhajósok számolnak be: „az élmények közös jellemzője az élet összefüggéseinek mély megértése, a bolygó iránti féltés és a környezetünk gondozásával kapcsolatos felelősségtudat megújult érzése” – áll a szervezők sajtóközleményében.

A további helyszínek kapcsán Hummel Márk megemlítette, hogy

  • az Árkádban óriási mesebeli lényekkel találkozhatunk majd,
  • a Cella Septichora Látogatóközpont ókeresztény sírkamráit megfestő fénykoreográfia a korabeli szertartások misztikus hangulatát eleveníti meg,
  • a Jakováli Hasszán Dzsámi kupoláját a tavalyi fényfestőverseny közönségdíjasa, a spanyol Los Romeras csapata vetíti be,
  • a spanyol Marc Vilanova a Megyei Közgyűlés dísztermében mutatja be Limen című alkotását, mellyel célja, hogy feltárja és bemutassa mindennapi életünk láthatatlan hangjait,
  • a Mïus zenekar és az Attaray Visual pedig a Nádor Galériában mutatja be hang-fény-tér installációját, ami egy olyan audiovizuális négydimenziós térélményt hoz létre, melyben a hang láthatóvá válik.

A ZSÖK ügyvezetője elmondta, hogy idén egy olyan kísérleti programot is elindítanak, amely a felsőoktatásban jelenleg résztvevő, fényművészettel aktívan foglalkozó fiatalokat állítja fókuszba. A Káptalan utcában „fényművésztelepként” funkcionáló tér jön létre, ami a tudásátadás, a professzionális technikai háttér és a mentori támogatás mellett bemutatkozási és közösségépítési lehetőséget biztosít fiatal művészek számára. Az idei első évben a Pécsi Tudományegyetem, a Kaposvári Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem diákjai vesznek részt.

A Fényfesztiválon nappal utcaszínházi előadások, audiovizuális és fényszakmai programok várják az érdeklődőket, a Széchenyi téren egy belga cirkuszi társulat műsorát nézhetjük meg, a francia Les Dodos művészei pedig városi szafarit rendeznek, dodókon utazva.
A fesztivál elmaradhatatlan fellépői a tűzzsonglőrök, akikkel most a Parázsfészekké változtatott Barbakán-várárokban futhatunk össze.

Zádor Tamás (Kiégő Izzók), a Zsolnay Light Art nemzetközi fényfestőverseny egyik szervezője elmondta, hogy pályázatukra idén rekordszámú, 31 nevezés érkezett, minden kontinensről. Ezek közül egy szakmai zsűri választja ki azt az 5 nyertes pályaművet, amelyeket a már megszokott módon vetítenek majd le a székesegyházon, július 7. és 9. között (valamint ráadásként egy korábbi közönségdíjas művet is láthatunk a dóm falán). A pályázat témája az „együtt létezés” volt.

Minden további részlet és a teljes program a fesztivál honlapján olvasható. 

Hirdetés