Megszaporodtak az utóbbi időben az interneten, telefonon elkövetett csalások, melyeknek gyakran idős emberek a célpontjai. Az áldozattá válás elkerülésének legjobb módja az, ha ismerjük a bűnözők legjellemzőbb módszereit és a gyanús jeleket felismerve nem dőlünk be nekik. Az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálatának tippjeiből szemezgetünk az alábbiakban.
Gyakoriak a bankok nevében elkövetett csalások. A hívó fél ilyen esetben általában alkalmazottnak adja ki magát, majd arról tájékoztat, hogy csalás történt, ezért fontos egyeztetni a bankkártya-adatokat. Az érintettek sokszor bedőlnek ennek a trükknek, hiszen a pénzüket féltve nem gondolják végig, hogy az adatok a bank részére elérhetőek, miért kellene azokat nekik megadni, vagy azokat egyeztetni. Még az is előfordul, hogy megadják a bankkártya hátoldalán található, úgynevezett CVC-kódot, amelyet soha, semmilyen szolgáltató nem kér.
Mit tehetünk?
- Akár interneten, akár telefonon keresnek meg, soha senkinek ne adjuk meg bankkártya- vagy online banki adatainkat és ne küldjünk másolatot okmányainkról. A pénzintézetnek elég a név, a születési hely és idő, esetleg lakcím. A beazonosításhoz másra nincs szüksége a valódi ügyintézőknek.
- Amennyiben rosszat sejtünk, kérdezzünk rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélünk, akkor látnia kell az adatsorban és tudnia kell válaszolni.
- Ha gyanús a hívás, bontsuk a vonalat és hívjuk a bankunk hivatalos telefonszámát, érdeklődjünk, hogy valóban kerestek-e.
- Ne töltsünk le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára.
- Az e-maileknél először bizonyosodjunk meg róla, hogy valóban az-e a feladó, akinek állítja magát, és ezelőtt semmiképp ne kattintsunk rá az abban elhelyezett linkre.
- Legyen a számítógépen és telefonon aktív, az üzeneteket, letöltéseket és a webhelyeket is ellenőrző program.
SMS-ben is érkezhet kártékony kód. A módszer lényege, hogy olyan értesítés érkezik a telefonra, amelyben a címzettet egy küldemény érkezésére emlékeztetik. Az üzenet egy hivatkozást tartalmaz, amelyet megnyitva valamely csomagküldő szolgálat arculati elemeivel ellátott weboldal jelenik meg, azonban ott semmilyen funkció nem érhető el. Az oldal egyetlen célja, hogy az óvatlan látogató eszközére alkalmazást telepítsen, melynek segítségével az elkövetők hozzáférhetnek minden tárolt adatunkhoz.
A támadás megelőzése céljából minden esetben ellenőrizzük, hogy valóban attól a csomagküldő-szolgáltatótól kaptuk-e az értesítést, amelytől csomagot várunk. A linkkel kapcsolatban: érdemes megtekinteni, hogy milyen címen nyílik meg az adott tartalom, és amennyiben ez már látszólag is eltér a szolgáltató valós, hivatalos oldalától, azt mielőbb bezárni.
Kiemelt képünk illusztráció.