Összesen több mint 270 millió forintot fordíthat a pécsi önkormányzat egyes intézmények és cégek munkavállalói juttatásainak emelésére, ha a június 20-ai közgyűlésen a képviselők jóváhagyják a költségvetés módosítását célzó javaslatot – áll az önkormányzat sajtóközleményében, amelyet az alábbiakban olvashatnak.
Az elszabadult inflációra adott válaszként úgy döntött a pécsi városvezetés, hogy idén kiemelt célként tekint az önkormányzat munkavállalóinak bérfejlesztésére – írják.
A közleményből kiderül, hogy a polgármesteri hivatalban, illetve egyes önkormányzati tulajdonú cégek esetében már korábban megtörtént a bérrendezés, míg néhány intézmény esetében a központi kormányzati intézkedések okán növekedett idén a munkatársak fizetése.
Mint írják, a pécsi önkormányzat újabb lépésként most azoknál az intézményeknél, illetve cégeknél folytatja a bérfejlesztési programját, ahol idén még csak részben történt meg a bérek rendezése. A költségvetési rendelet módosítását igénylő tervezet differenciált bérrendezésre tesz javaslatot az alábbiak szerint:
1. Béremelés:
Egyes cégek és intézmények esetében (pl. Pécsi Közterület-felügyelet, Pécsi Kommunikációs Központ Kft., Pécsi Városfejlesztési NZrt., Pécsi Nemzeti Színház NKft., Bóbita Bábszínház NKft., Pécsi Állatkert NKft. és a Pécsi Balett NKft.) a munkavállalók fizetésemelése történik meg.
2. Cafeteria-keret emelése:
Egyes intézményeknél (óvodák, bölcsődék és az Egyesített Egészségügyi Intézmények, Integrált Szociális Intézmények) a béren kívüli cafeteria-juttatás összege emelkedik, csaknem 50 százalékkal. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az eddigi 134.755 forint/fő/év összeg helyett 200.000 forint/fő/év lesz a dolgozók egységes cafeteria-juttatása.
3. Bér- és cafeteria-emelés:
Végül lesznek olyan intézmények (Pécsi Kulturális Központ, Csorba Győző Városi Könyvtár, Janus Pannonius Múzeum, Pécsi Ellátó Központ), ahol a cafeteria-keret emelése mellett a bérek emelése is megtörténik – ezek olyan intézmények, ahol a leginkább indokolt a bérek rendezése – emelik ki a közleményben.
A tervek szerint a munkatársak béremelésében az intézmény vezetője különbséget tehet. Azoknak is emelkedhet a fizetése, akik a minimálbér, vagy a garantált bérminimum emelése miatt év elején egyszer már kaptak emelést.
A bérfejlesztés visszamenőleges hatályú lesz a tervek szerint.
Ez azt jelenti, hogy a várhatóan az érintett dolgozók az első öt hónapra eső különbözetet a júniusi, már megemelt bérükkel együtt kapják meg július első napjaiban.
Emellett a cafeteria-keret kifizetésének üteme is kedvezőbb lehet a munkavállalók számára. Eredetileg ugyanis a tavalyi, kisebb összeg felét nyáron, másik felét pedig novemberben kapták volna meg a dolgozók. A tervek szerint azonban a tavalyi teljes cafeteria-kerettel megegyező összeget (134.755 forintot) már nyáron kifizetnék a számukra, és csak az emelkedésként jelentkező további 65.245 forint kifizetése maradna novemberre.
A bérfejlesztésre összesen 170 millió forintot, míg a cafeteria-keret megemelésére további 103 millió forintot költene az önkormányzat.
A juttatások emelésének fedezetéül a költségvetésben erre a célra elkülönített bérfejlesztési alap szolgálhat.
Az érintett önkormányzati cégek és intézmények bérfejlesztéséről – a költségvetési rendelet módosítása során – várhatóan a június 20-i közgyűlésen hoznak majd döntést a képviselők – zárul a közlemény.