Hat kilométernyi gerinchálózati szakaszt épített újjá és alakított a madarak számára biztonságossá az E.ON Dél-Baranyában – értesült az RTL.
A Siklós–Villány gerincvezeték Magyarbólytól, Virágoson és Márokon át Töttösig tartó szakasza a Duna-Dráva Nemzeti Park területén halad át, ezért különösen indokolt volt a madárbarát villanyoszlopok kihelyezése – számolt be a csatorna.
Mint írják, az újjáépítés során összesen 71 új oszlopot állított fel a szolgáltató, mindegyik madárbiztos fejszerkezettel ellátott. A sörnyitó formájú egységeket természetvédelmi szakemberekkel közösen fejlesztették ki, hogy védjék a környék madarait – főként a villanyoszlopokon pásztázó egerészölyveket, vörös vércséket – az áramütéstől.
Ráadásul a háromszögletű függőszigetelőkkel ellátott oszlopfejek mellett több helyen madárkiülőket is helyeztek,
hogy a ragadozómadarak biztonságosan használhassák ezeket.
A védett fehér gólyáknak is jól jön a fejlesztés, mivel több pár fészkel a hálózaton, és a kirepülő fiókák is az oszlopokon pihennek meg. A rendkívül okos és kíváncsi varjak is profitálnak ebből, ők ugyanis a korábbi madárvédelmi burkolatokat rejtekhelyként használták és aládugták a diót, mogyorót, kitéve ezzel magukat az áramütés kockázatának. A kistestű énekesmadarak, az őrgébics és a cinkék is biztonságban lesznek – foglalta össze a csatorna.
Az E.ON hangsúlyozza, 2019 óta kizárólag madárbarát, az áramütéseket teljesen kiküszöbölő hálózatokat építenek, régebbi szerkezeteiket pedig folyamatosan alakítják védetté.
Kiemelt képünk forrása: RTL/E.ON Hungária Csoport