-1 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapAbszolút PécsFurcsa fészek: egy belvárosi ház falában nevelgette fiókáit egy pécsi cinkepár

Furcsa fészek: egy belvárosi ház falában nevelgette fiókáit egy pécsi cinkepár

Ugyan ez nem teljesen rendhagyó jelenség, de több csavar is van a történetben – a részletekről közös júniusi hírlevelében számolt be a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Baranya Természeti Értékeiért Alapítvány.

Az odúlakó énekesmadár, a széncinege sokszor választ alternatív fészkelőhelyet, költését megfigyelték már a szakemberek épületek rejtett zugaiban, földből kiálló műanyag- és fémcsövekben, szellőzőnyílásokban, de találtak már földre leborított virágvázában is fiókát.

A cinkék legutóbbi „választása” ugyan nem nevezhető rendkívülinek, de nagyon
érdekes – kezdi a történetet a madártani egyesület. Mint írják, egy pécsi természetbarát értesítette őket arról, hogy a történelmi belvárosban, az Esze Tamás utcában egy szűk, utcafronti falrésben nevelgetik fiókáikat a madarak.

Az épület felújítása viszont elkezdődött, ezért félő volt, hogy eltömik a rést még a kicsik kirepülése előtt. A szemrevételezés során kiderült, hogy a járdaszinttől alig fél méter magasságban lévő üregben található a fészekalj. A cinkéket láthatóan nem zavarta a
folyamatos jövés-menés, biztonságban érezték magukat, a szomszédos zöldterületeken pedig találták elég táplálékot.

Az egyesület kérésére végül a Duna-Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őre felvette a kapcsolatot a kivitelezővel, és megállapodtak abban, hogy az üreget csak a fiókák kirepülése után falazzák be. A veszély ezzel elhárult, az apróságok 8-10 nap múlva sikeresen elhagyták szülőhelyüket, és csak ez után tömedékelték be a rést.

[su_quote]Kis odafigyeléssel és némi jóindulattal tehát a hasonló jellegű problémákat könnyen kezelni lehet[/su_quote]

– vonta le a tanulságot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.


További madárhírek Baranyából

Gyarapodnak a vörös kányák: 7 új fészket találtak a természetvédők, így továbbra is 13 fészek szerepel a nyilvántartásban. A baranyai fészkelők száma legalább 18 párra becsülhető, ami nagyjából fele az országos állománynak. A költések közül ismét 6 bizonyult sikeresnek. A szülőmadarak 2×1 és 4×2 fiókát neveltek fel. Ezúttal 4 fiókára szereltek jeladót. A korábbi években jeladózott fiatalok közül már csak egyetlen példány van életben, viszont ő már túl van az első vonulásán, remélhetőleg eléri az ivarérettséget.

Összefogás a gólyákért Romonyán: egy gólyapár a falu közepén álló légvédelmi sziréna oszlopára kezdett építkezni még 2014-ben. Az évek során a fészek egyre terebélyesedett, és csak idő kérdése volt, a cilinder meddig bírja a terhelést. A lakók viszont összefogtak, hogy megmenthessék a gólyavárat. Pótolták a fészket, ami új, masszív keretet és alapot kapott. Ám a gólyák csak nem jöttek! Május közepe táján végül egy későn visszaérkező pár hangos kelepeléssel elfoglalta a várat, a költésbe már nem fogtak bele, viszont takaros kis fészket készítettek az alapra.

Az MME júniusi hírlevelét teljes terjedelmében ide kattintva lehet elolvasni.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő