A kormánypárti voksokkal július 4-én, kedden megszavazták a hivatalosan A pedagógusok új életpályájáról címet viselő státusztörvényt.
Számos egyeztetés, országos tiltakozás, demonstráció után a törvényről szóló javaslatot június elején terjesztette a Belügyminisztérium az Országgyűlés elé, lényegi változások nem történtek benne – közölte a 24.hu.
Ma pedig 134 igen, 60 nem szavazattal, tartózkodás nélkül megszavazták a tanárok új életpályájáról szóló törvényjavaslat minősített többséget igénylő részeit, így a státusztörvény 2024. január elsejétől hatályba lép.
A státusztörvény alapján:
- a tanárok közalkalmazotti jogviszonya megszűnik;
- a tanév július 15-éig meghosszabbítható;
- a pedagógusoknak heti 24 órát kell tanítaniuk (eddig 22–26 órában határozták meg a keretet);
- a munkáltatónak minden évben értékelnie kell a pedagógusok teljesítményét, a havi illetményüket pedig ennek figyelembevételével kell meghatározni a törvényben rögzített bérsávok alapján;
- illetve átvezényelhetők lesznek a pedagógusok más intézményekbe. Az utóbbi ügyben végül annyi engedményt tett a kormány, hogy legfeljebb napi három óra utazást várnak el az áthelyezett tanároktól.
Mára egyébként, a szavazás napjára az Egységes Diákfront és az aHang tüntetést szervezett a Kossuth térre. Korábban petíció is készült, mellyel a pedagógusok jelezték, felmondanak, ha a kormány elfogadja a státusztörvényt, máig ezt ötezren írták alá.