Az országos tisztifőorvos július 10-én 0 órától július 12-én 24 óráig másodfokú hőségriasztást rendelt el hazánk egész területére – tájékoztatott a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
A hőség különösen veszélyes a gyermekekre, az idősekre, valamint a szív- és érrendszeri betegséggel élőkre nézve, ennek figyelembevételével tervezzük teendőiket!
További tippek a meleg napokra:
- Lehetőség szerint a legmelegebb órákban, azaz 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, illetve a bőrünket védjük a leégés ellen.
- Mielőtt vízbe mennénk, hűtsük le magunkat, különösen napozást követően. Felhevült testtel ne ugorjunk a vízbe.
- Ügyeljünk az elkövetkező napokban a fokozott vízfogyasztásra, emellett terüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztását.
- A nagy melegben akár 70 fok is lehet egy napon parkoló autóban, ezért gyermekeket, háziállatokat ne hagyjunk benne. Ha valaki autóban hagyott gyermeket, kedvencet lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot.
- A hőségben eső után egy órával már olyan száraz a növényzet, hogy egyetlen szikrától, vagy bármilyen hőforrástól meggyulladhat. Csak a kijelölt tűzrakóhelyen gyújtsunk tüzet, természetesen csak akkor, ha az adott vármegyében nincs tilalom. A kerti zöldhulladékot ne égessük el. Ha grillezünk, vagy bográcsozunk, a tüzet egyetlen percre se hagyjuk felügyelet nélkül. A mezőgazdaságban dolgozók ügyeljenek a munkagépek megfelelő olajozására, időközönként tisztítsák meg a gépeket a rárakódott növényektől, olajsártól.
- Aki teheti, tartózkodjon árnyékban, légkondicionált helyiségben, a legmelegebb órákban kerülje a megterhelő fizikai munkát. A szabadban dolgozók, illetve a fesztiválokon szórakozók bő, szellőző ruházattal és naptejjel védjék bőrüket a leégés ellen.
- A meleg az autósokra is kedvezőtlen hatással lehet, vezessünk óvatosan.
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára budapesti sajtótájékoztatóján elmondta, a különleges időjárási viszonyok miatt hétfő reggel 8 órától szerda este 9 óráig elrendelte a „vörös kód” kiadását, ami speciális eljárásrendet jelent; minden szociális intézménynek meg kell nyitnia kapuját, ha a regionális diszpécserszolgálat utcán bajba került, magán segíteni nem tudó emberről kap információt.
Ez is érdekes lehet:
https://www.pecsma.hu/top/itt-a-szep-ido-elvezzuk-biztonsagos-keretek-kozott-a-napsutest/