A digitalizáció az online álláskeresés folyamatát is forradalmasította. Egyrészt abból a szempontból, hogy manapság elég csupán egyetlen kattintás a Google- vagy a Facebook-értékelésekre, és máris lecsekkolhatjuk, hogy milyen az adott vállalatnál dolgozni.
Másrészt pedig hatással volt a kiválasztás folyamatára is. Egyre több olyan online eszközt vezetnek be ugyanis közben, amelyekkel próbálják leegyszerűsíteni és lerövidíteni a felvételi procedúrát. Ilyen például a videóinterjú vagy chatbot.
De nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az álláslehetőségek kínálatát is alaposan kiszélesítette. Ehhez elég csak megnézni a Kecskemétállás őrzés és védelem (Link site), illetve egyéb aloldalait. Így nyugodtan kijelenthető, hogy manapság mindenki tud dolgozni, aki valóban szeretne.
Persze bőven akadnak hamis ígéretekkel kecsegtető állásajánlatok is. Ezért a mai cikkünkben részletesebben is átbeszéljük, hogy mire érdemes figyelni, mielőtt jelentkezünk.
Nincsenek konkrétumok feltüntetve az álláshirdetés szövegében
Ha azt látjuk, hogy nem szerepel az álláshirdetés szövegében, hogy melyik telephelyen fogunk őrszolgálatot ellátni – ha a fenti példánál maradunk -, vagy hiányzik a pozíció néhány részlete – például, hogy egy rendkívüli esemény, katasztrófa bekövetkeztekor nekünk is segítséget kell nyújtani a személy- és vagyonmentésben -, akkor annál szinte semmi sem gyanúsabb. Ez ugyanis erősen ködösítésre utal, és arra enged következtetni, hogy az állással kapcsolatban nincs minden rendben.
A biztonság kedvéért inkább kérdezzünk rá mindenre!
Manapság számtalan olyan álláshirdetéssel találkozhatunk az interneten, amelyben több pozícióra is keresnek munkaerőt. Emiatt viszont a munkavállalók sokszor elkövetik azt a hibát, hogy az információk, beleértve a juttatások összegét is, tömörítve, összesítve jelennek meg.
Ha szeretnénk tehát elkerülni a csalódást és a félreértéseket, akkor a megadott elérhetőségeken kérdezzünk rá inkább mindegyik tételre, akár többször is. Így garantáltan nem érhet minket meglepetés.
Kérjünk megerősítést az információk kapcsán telefonon!
A munkáltatók a hirdetés szövegében hajlamosak a csúsztatásra és a mellébeszélésre, ezért érdemes telefonon is megerősítést kérni tőlük. Abban az esetben pedig, ha szóban ugyanazt támasztják alá, mint amiket a hirdetésben leírtak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy egy korrekt álláshirdetésről van szó.
Mire kell figyelni a pályázás későbbi folyamataiban?
A pályázás későbbi folyamatai során is van még néhány olyan részlet, ami a korrektségről árulkodhat. Az egyik ilyen a sikeres állásinterjú után kézhez kapott szerződéstervezet. Ha ez tartalmaz minden olyan részletet, amit szóban is megbeszéltünk a munkaadóval, akkor egyáltalán nincs miért aggódnunk.
Ha a fentebb említett dolgok mindegyike teljesül, akkor nem valószínű, hogy melléfogunk, vagy egy átverés áldozatai leszünk.
(x)