Július 31-én a munkaterület átadás-átvételi eljárással megkezdődött Magyarürögi vízfolyás déli szakaszának rendezése. Az önkormányzat közleménye szerint a projekt megvalósítása nemcsak a városi belterületek megóvásához járul hozzá, hanem jelentősen javítja a helyiek életkörülményeit, továbbá a fejlesztés eredményeként lényegesen jobbak lesznek az üzemeltetési feltételek is. A közlemény:
A Magyarürögi vízfolyás Pécs nyugati városrészén a csapadékvizek egyik fő befogadója, amely a Pécsi vízbe torkollik. Az elmúlt években számos lakossági bejelentés érkezett a területről amiatt, hogy a patak feltöltődése olyan mértékű, hogy a csapadékvizet biztonsággal már nem képes elszállítani.
A vízfolyás rendezésére ezért a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. 2016. április 28-án nyújtott be pályázatot, amit pár hónappal később támogatásra jogosultnak nyilvánítottak.
A projekt összköltségvetése bruttó 400.836.927 forint. A fejlesztés az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból, vissza nem térítendő támogatás formájában, százszázalékos támogatási intenzitással valósul meg.
Az önkormányzat 2020. március 16-án nyílt közbeszerzési eljárást indított, majd a nyertes ajánlattevő vállalkozóval 2020. november 20-án felfüggesztő feltétellel vállalkozási szerződést kötött. A felfüggesztés oka 2021. májusban megszűnt, a szerződés hatálybaléptetése megtörtént, azonban
lakossági egyeztetéseket követően a munkaterület átadás-átvételre nem került sor.
https://www.pecsma.hu/top/magyarurogi-vizfolyas-az-egyetertes-nagy-az-okologiai-mozgaster-nem-annyira/?highlight=magyar%C3%BCr%C3%B6gi%20v%C3%ADzfoly%C3%A1s
Annak érdekében, hogy a projekt el tudjon indulni, a beruházás szétválasztásra került
- a Pécsi víz és a Park utca közötti részre (déli szakasz)
- és a Park utcától északra eső részre (északi szakasz).
A déli szakaszt érintő engedélyezési eljárás lezárult, az elkészült tervek alapján a kivitelezési közbeszerzési eljárást lefolytatták. A nyertes vállalkozóval aláírták a szerződést, a nettó vállalási díj 90,1 millió forint volt. A kivitelezési munkálatok idén július 31-én a munkaterület átadás-átvétellel megindultak, így a Magyarürögi vízfolyás környezetében évtizedek óta fennálló csapadékvízelvezetési problémák megoldása érdekében először a patakmedernek az Istenkúti vízfolyás becsatlakozásától (Park utca) a Pécsi vízig tartó szakaszát teszik rendbe. Az északi szakasz kivitelezési közbeszerzési eljárása még előkészítés alatt van.
https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/lakossagi-egyezteteseket-kovetoen-modositottak-a-magyarurogi-vizfolyas-rendezesi-terveit/?highlight=magyar%C3%BCr%C3%B6gi%20v%C3%ADzfoly%C3%A1s
A fejlesztés során a legfőbb cél, hogy a patak keresztmetszetének vízáteresztő képességét visszaállítsák, továbbá, hogy a csapadék a lehető legkisebb károkozás mellett haladjon a befogadóig.
A csapadékvíz elvezetése fontos kérdés, különösen városi környezetben, ahol a természetes vízgyűjtő területek nagy részét beépítették, és a csapadékvíz természetes úton való elvezetése megszűnik. Az ilyen területeken előforduló intenzív esőzések során a csapadékvíz gyorsan felhalmozódhat, és ha nincs megfelelő elvezetési rendszer, komoly problémákhoz vezethet, villámárvizekhez, vízszennyezéshez, talajerózióhoz és csatornázási problémákhoz is.
Tervezett munkálatok a déli szakaszon:
- alapvetően medertisztítási munkálatok (a Park utcától délre a Pécsi vízig): a feltöltődések és az elburjánzott növényzet eltávolítása;
- három darab 4 köbméteres hordalékfogó építése: a Park utcában, a Páfrány utcában a gyógyszerraktár mögött, a Nyugati Ipari út északi oldalán a híd felett. A hordalékfogók kialakítása egységes kialakítású egyedi acél konténer beépítésével valósulnak meg.
- a tönkrement, sérült mederelemek cseréje.
A munkálatok tervezetten 4 hónapig tartanak az érintett lakóingatlanok megközelíthetőségének folyamatos biztosítása mellett.
Az intézkedések segítenek minimalizálni az árvízveszélyt, csökkenteni a vízszennyezést és javítani a városrész csapadékvíz elvezetésének hatékonyságát. A helyesen megtervezett és megvalósított patakmeder rendezése hosszú távú előnyöket nyújthat a környezet és a lakosság számára egyaránt.