A Pécsi Köztemető tájékoztatása szerint bajban van a sírkert faállománya, 2016 óta ugyanis egyre ijesztőbb tendenciát mutat a farágó szúfélék jelenléte, elsősorban a lucfenyők esetében.
Pár héttel ezelőtt számolt be arról a Pécsi Köztemető, hogy újabb fasort támadtak meg a farontó szúfélék. A mostani közlemény arról tájékoztatott, hogy a klímaváltozással járó forróságot és szárazságot, valamint a hirtelen érkező nagymennyiségű csapadékot is alaposan megsínylik a hideg időjárást kedvelő fenyőfélék. Ennek eredményeként a fák védekezőképessége meggyengül, a szú pedig sajnos elsősorban épp a beteg, kiszáradó egyedeket támadja meg.
Az utóbbi évek meleg, csapadékszegény időjárása, valamint a bogarak tömeges előfordulása mostanra olyan helyzetet idézett elő, amely már az egészséges fákat is veszélyezteti. A pécsi temetőben az úgynevezett betűző szú okozza a gondot, amely a háncson keresztül behatolva roncsolja annak szerkezetét, így a fa nyári melegben nagyon hamar kiszárad.
A bogarak ellen feromoncsapdás biológiai védekezéssel próbálkoztak a szakemberek, azonban ez sajnos hatástalannak bizonyult. Mivel hatékony kémiai védekezés nem létezik a szúk ellen, így a megfertőzött egyedeket mielőbb ki kell vágni és eltávolítani a temetőből.
A baj valóban nagy, hiszen még a temetői közlemény is drámaiként jellemzi a bogarak terjedését, amit csak tovább gyorsítanak a koronájukban összeérő fenyőfasorok.
Az azonban bizakodásra ad okot, hogy a Rauch János Sírkert Megújítási Program keretében a kivágott fákat a lehető leghamarabb, már az őszi időszakban pótolni fogják – zárult a közlemény.