5+1 egyszerű tipp, hogy profi mobilos fotókat készíts

Hirdetés

Néhány évvel ezelőtt a mobilos kép- és videókészítés még csak kompromisszumos megoldás volt, napjainkban viszont már pillanatok alatt kattinthatunk profi fotómasinákat megszégyenítő képeket. Mostanra mindannyian ismerjük is a modernkori fotózás alapját: elő kell kapni az okostelefont, meg kell nyomni egy gombot és kész is a felvétel.

Bár nem szeretnénk elbagatellizálni, a folyamat alapesetben valóban ennyiből áll, ha csak nem szeretnénk magasabb szintre emelni a telefonos fotózási képességeinket. Hoztunk is 5+1 egyszerű tippet, amelyekkel még szebbé és jobbá varázsolhatod a mobillal készített fényképeid minőségét.

#1 Ismerd meg a mobilod kamerafunkcióit!

A mai készülékek kameráinak képalkotási képességei elképesztőek, és ehhez még csak csúcskategóriás okostelefonra sincs szükség. A jót egyetlen dologgal tehetjük még jobbá: ha alaposan megismerjük, melyik lencse mire képes.

Ezért – bár triviálisan hangzik – a szuper minőségű telefonos kép elkészítésének első szabálya, hogy időt szánunk a kamerafunkciók felfedezésére. Végigkattintjuk, amit csak lehet, félhomályban, sötétben, természetes fényben is összehasonlítjuk a végeredményt, majd fejest ugrunk a portré- és a HDR-mód részleteibe.

#2 Manuális képalkotásra fel: állítsd be a fókuszt és az expozíciót!

Miután sikerült feltérképezni a mobil összes funkcióját, ideje automatáról “manuálisra” váltani! A mai telefonos kamerák bizonyos mértékben ugyan, de lehetővé teszik, hogy 1-2 beállítást kézi vezérléssel tudjunk elvégezni: ilyen például a fókusz és az expozíció.

A fókusz aktiválásához csak arra van szükség, hogy az ujjunkkal azon a ponton érintsük meg a képernyőt, ahol szeretnénk, hogy a felvétel mindenképp éles legyen. Az expozícióval a fényeket tudjuk módosítani. A beállításhoz hasonlóan kell eljárnunk, mint a fókusz esetén. Rá kell koppintani a kijelzőre, és meg kell várni, hogy megjelenjen az expozíciót jelző csúszka. Semmi ördöngösség, de a fotóesztétika szempontjából rengeteget jelenthet.

Ne feledd: sok telefonon elérhető a Pro-mód is, amely segítségével a zársebességet és az ISO-értéket is egyénileg állíthatod – bátran kísérletezz!

#3 Használd a HDR-módot!

A kamerafunkciók felfedezése kapcsán már említettük, de a HDR-mód és annak használata is megérdemel egy kis extra figyelmet.  A HDR – más néven nagy dinamikatartományú – mód olyan alapfunkció, amely csodálatosan tudja manipulálni az összképet. A fotó legsötétebb és legvilágosabb részeiből kiemeli a részleteket, ezzel sokkal intenzívebb, látványosabb, harmonikusabb színegyensúlyt hozva létre. Különösen szép dolgokat lehet vele alkotni tájképek és portrék készítésekor.

#4 Felejtsd el a vakut, használd a természetes fényeket!

Minden fotó esetén igaz, hogy a fény az egyik legfontosabb tényező. Napjaink okostelefonjai már olyan fényerős lencsékkel rendelkeznek és olyan speciális üzemmódokat tartalmaznak, hogy sötétben sincs szükség a vakura. Ezzel szemben szuperül ki lehet használni a természetes fényeket egy-egy csodaszép felvétel elkészítéséhez – legyen az az ablakból beszűrődő napsugár beltéri portré esetén vagy neonfény az utcakép-részlet rögzítésekor. Egy szó mint száz, ha teheted, így is kamatoztasd a kreatív energiáidat!

#5 Kapcsold be a grid-funkciót!

A profi fényképezőgépek általában keretezési rácsokkal segítenek, hogy fotózás közben szem előtt tudjuk tartani a kompozíciós irányelveket. Ilyen például a harmadolás, amikor a képernyőn 9 apró blokk mutatja, hogy a felvételen mi hova kerül. Bár elsőre nem is gondolnánk, de ez nagyon hasznos trükk, hiszen már a nulladik percben látni lehet, hogy a kép fő témája ott helyezkedik-e el, ahol valóban esztétikus, a középtartományhoz képest megfelelő ponton van-e stb. Ami pedig a lényeg, hogy ezt a rács (vagy grid) funkciót a telefonunkon is be lehet kapcsolni – itt az idő, hogy kipróbáld!

+1 Szerezd be a legmenőbb mobilos kiegészítőket!

Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a modern készülékek kamerarendszerében rengeteg potenciál rejlik. Természetesen egy mobiltelefon képei soha nem fogják felvenni a versenyt a csúcskategóriás fényképezőgép fotóinak minőségével, de így is meglepően szépen rögzítheti kedvenc pillanatainkat.

Ha a korábbi trükkök elsajátítása után kedvet kaptál a további kísérletezéshez, kiegészítő objektíveket – például teleobjektívet, halszemet – és kis összecsukható állványt is vásárolhatsz a készüléked mellé.

(x)

Hirdetés