Sokan szeretik a hatalmas, magasra és terebélyesre növő virágokat. Sajnos azonban nem mindenhol férnek el ezek a növények, így jöhetnek szóba azok, amik alig foglalnak helyet, cserébe leveleik mintája pillanatok alatt feldíszíti a lakást.
Az ékszerorchidea pontosan egy ilyen fajta, aminek apró virágaiban bárki gyönyörködhet. A többi orchideától eltérően ez az esőerdőkben őshonos, ahol az árnyas aljzaton kúszva növekszik, szemben a többivel, amik inkább a fákon és köveken élnek.
Ebben a cikkben arról írunk részletesebben, hogy mire érdemes ügyelni, ha ékszerorchideát nevelnénk otthon.
Honnan származik?
A Tropical Home mini virágai között megtalálható az ékszerorchidea, ami tulajdonképpen több nemzetség számos faját foglalja magába. Eredetileg Délkelet-Ázsiából származnak, ahol az esőerdők aljzatán kúsznak és másznak. A Ludisia discolor az egyik legkedveltebb, kereskedelemben is kapható fajtája, amit a 19. század elején említettek meg először.
Nevét végül 1970-ben kapta meg, és bár hosszú ideig úgy gondolták, hogy ez a nemzetségének egyetlen fajtája, tíz évvel ezelőtt kiderült, hogy van még ott, ahonnan ez jött. Jó hír, hogy nem mérgező, így amellett, hogy kis helyet foglal, még állattartók számára is remek választás lehet otthonra.
Nagy előnye, hogy bár sokan azt gondolják, nehéz őket gondozni, az ékszerorchideának nincsenek nagy igényei. Ha elég körültekintőek vagyunk az ápolásával és a nevelésével kapcsolatban, akkor garantáltan örökéletű maradhat.
Víz- és páraigénye
Az ékszerorchidea annak ellenére, hogy tényleg nagyon szereti a magas páratartalmat, hiszen ebben tud a legjobban fejlődni, nem nagy igényű: egy jól megválasztott közeg és megfelelő öntözés bőven elegendő lehet számára. Nincs szükség tehát párásításra, túlzott melegre, hiszen a tapasztalatok jól mutatják, hogy közel sem annyira igényes, mint azt elsőre gondolnánk.
Minél vékonyabb levele van, annál érzékenyebb a kiszáradásra, túlöntözésre, így az ápolás legnehezebb része talán a megfelelő időben és mennyiségben történő locsolás. A vastagabb változatai, mint a Dossinia marmorata vagy éppen az A. sikkimensis jobban bírják a környezetváltozást, sokkal ellenállóbbak, így aki fél attól, hogy nem tudja megfelelően nevelni a növényt, annak jobb megoldás, ha ezek közül választ.
Szobai tartás kapcsán a talaj mindig legyen nedves, ezzel biztosíthatjuk az ékszerorchidea számára a hidratáltságot, így még a száraz levegőben sem lesz akadály számukra a növekedés.
Milyen hőmérsékletre és fényviszonyokra van szüksége?
A normál szobai hőmérséklet mellett az ékszerorchidea még nyáron is simán kibírja, de ilyenkor nem árt gyakrabban öntözni, hiszen a földje gyorsabban szárad. Lehetőleg ne tegyük közvetlen napfényre, jobban szereti a félárnyékos helyet, így a levelek és a virágok is épségben maradnak. Ablakba csak akkor helyezzük, ha ott nem éri közvetlen napsugárzás, ellenkező esetben a levelei könnyen megégnek.
(x)