A váratlanul felbukkant és felfedezett C/2023 P1 Nishimura-üstököst az előrejelzések szerint idén szeptemberben többször is elcsíphetjük. Távcsöveket elő!
Az új és remélhetőleg könnyen megfigyelhető üstököst a 72 éves japán amatőrcsillagász, Hideo Nishimura fedezte fel a Kakegawa város melletti Gomyo nevű teaültetvényen levő észlelőhelyén Japánban augusztus 12-én, hajnalban – számolt be a szenzációs hírről a csillagaszat.hu.
Nishimura az általa készített képeken egy 5 ívperc átmérőjű, a csillagos égi háttér előtt elmozduló, mintegy 11 magnitúdó látszó fényességű ködpamacsot talált az Ikrek (Gemini) csillagképben.
Azóta több megfigyelés is történt, mely alapján körvonalazódott, hogy az üstökös szeptember 18-án lesz napközelben, a Merkúrnál is közelebb kerül a Naphoz, ami potenciálisan fényes csóvát jelenthet a lap szerint. A Földhöz legközelebb pedig szeptember 13-án lesz, persze ekkor is hatalmas távolságban, 127,5 millió kilométer választja el bolygónktól.
Augusztus 22. és szeptember 20. között kis távcsővel, illetve szabad szemmel szinte folyamatosan megfigyelhető lesz. De leginkább szeptember 10-e körül érdemes próbálkozni, amikor még halványabb, de könnyebben észlelhető lesz.
A hajnali égbolton keressük!