5 dolog, amit mindenkinek tudnia kellene a lombikprogramról mielőtt belevág

Hirdetés

Az utóbbi évtizedekben a meddőség kezelésének egyik hatékony és gyakran választott módja lett a mesterséges megtermékenyítés. A rohamosan fejlődő technológiának és orvostudománynak köszönhetően mára szinte rutinbeavatkozássá vált az eljárás. Mindezek miatt mára egyre több a sikeres beültetés és az így világra jött kisbaba. De mivel is jár ez a folyamat pontosan?

Hogyan zajlik a kezelés?

A mesterséges megtermékenyítés egy bonyolult és jól szervezett folyamat, amelyet tapasztalt orvosok és szakemberek végeznek. Miután megállapították a meddőség okát, elkezdik a személyre szabott eljárást. Ezekben az esetekben a megtermékenyítés teljesen kontrollált, laboratóriumi körülmények között zajlik, így biztosítva a petesejt megtermékenyülését.

Általában hormonterápiát alkalmazva serkentik a női petesejtek érését és ezeket az érett petesejteket távolítják el az eljárás során. A begyűjtött petesejteket laboratóriumi körülmények között spermiumokkal összekeverik. A megtermékenyítés lehet természetes, ahol a hímivarsejteket a petesejtek közelében helyezik el, vagy intracitoplazmatikus spermiuminjekció eljárást is alkalmazhatnak, ahol egyetlen spermiumot egy petesejtbe fecskendeznek. Az így létrejött embriókat néhány napig laboratóriumi körülmények között gondozzák és végül a legfejlettebb és legegészségesebb embriót, vagy embriókat ültetik be az anyaméhbe.

Hogyan kell rá felkészülnünk?

A lombikprogram előtt fontos alaposan felkészülni fizikailag és érzelmileg is, hiszen meglehetősen megterhelő a teljes folyamat. Az orvos által előírtak betartása elengedhetetlen a sikeres eredmény érdekében. Ez lehet hormonterápia, életmódbeli változtatás vagy egyéb kezelés is.

Emellett fontos, hogy a párok nyitottan beszéljenek egymással az elvárásaikról, a kezelési folyamat kihívásairól és a lehetőségeikről. Az érzelmi támogatás és a megfelelő időpont kiválasztása segíthet a stressz és a szorongás csökkentésében, ami szintén elengedhetetlen tényezője a sikeres beültetésnek. Az orvosok beültetés utáni tanácsait ugyanúgy fontos betartani, mivel a beágyazódás és várandósság során komplikációk is felléphetnek, ám ezek betartásával csökkenthetjük ezek esélyét.

Mivel jár a pár tagjaira nézve?

A lombikprogram egy összetett és néha megterhelő folyamat, amely mindkét partnerre hatással lehet. A kezelés ideje alatt a párok gyakran szembesülhetnek érzelmi hullámvasutakkal, melyek között szorongás, reménytelenség, öröm és csalódottság váltakozhat. Ezért fontos, hogy mindketten legyünk támogatók és megértők egymással szemben, és szükség esetén kérjük pszichológus segítségét is.

A vizsgálatok alapján kiválasztott eljárás függvényében kell a pár tagjainak különböző módokon részt venniük a folyamatban. Ez elsősorban a pár női tagja számára jár több beavatkozással a petesejtérleléstől a leszíváson át a beültetésig.  A férfiak részéről főként a meddőségi vizsgálathoz és a megtermékenyítéshez szükséges spermiumok leadására van szükség. Fontos, hogy ebben az időszakban a lehető legjobb fizikai és lelkiállapotban legyünk, ezzel is növelhetjük a beültetés és megtermékenyítés sikerességét.

Milyen beültetés utáni tanácsokat érdemes megfogadni?

A beültetés utáni időszak kritikus fontosságú a kezelés sikerének szempontjából. A pihenés és a stressz elkerülése segíthet az embriók megerősödésében és az esetleges beágyazódásban. Az orvos által adott konkrét utasításokat mindig be kell tartani! A leggyakoribb tanácsok között szerepel a nehéz fizikai terhelés és a forró fürdő kerülése. Ezen felül fontos odafigyelni az egészséges életmód fenntartására, amihez hozzátartozik a rendszeres, de nem megerőltető testmozgás, valamint a dohányzás, az alkohol és a koffein kerülése is.

Mi javítja vagy rontja az esélyeket?

A lombikprogram sikerességét befolyásolhatja több tényező is. Itt az életkor jelentős szerepet játszik, mivel az idő előrehaladtával csökken a nők termékenysége és a sikeres beágyazódás esélye. Az egészséges életmód, a megfelelő táplálkozás és a testmozgás is javíthatja az esélyeket, érdemes ezekre már a gyermekvállalás tervezésekor odafigyelnünk, hiszen mindez hosszú távon kihat az egészségünkre. Ugyanakkor az elhízás, a dohányzás és az alkoholfogyasztás negatívan befolyásolhatja a kezelés sikerét.

A lombikprogram egy hatékony megoldás azoknak a pároknak, akik meddőséggel küzdenek, és szeretnének szülőkké válni. A kezelés előtt fontos alaposan felkészülni fizikailag és érzelmileg egyaránt. Az egész folyamat nagy lelki terhet róhat mindkét félre, ezért egymás támogatása és megértése elengedhetetlen a sikeres eredmény elérése érdekében. Érdemes megfogadni a beültetés utáni tanácsokat is, hiszen a lombikprogram nem garantál 100%-os sikerességet, de így nagyban javíthatunk az esélyeinket.

Hirdetés