Bemutatták a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ (PTE KK) Gyermekgyógyászati Klinika Manuális Tanszékének új sebészeti rádiófrekvenciás érelzáró eszközét. Mivel a készülék maga is kicsi, méreteiből adódóan lehetővé teszi a korábban csak hagyományosan nyílt műtéti beavatkozások laparoszkópos elvégzését újszülött- és csecsemőkorú kis pácienseknél is.
Az új, sebészeti rádiófrekvenciás eszközt egy neves amerikai gyermeksebész professzor, Steve Rothenberg kezdeményezésére fejlesztették ki az Egyesült Államokban. A készülék legfőbb előnye, hogy mindössze 3 milliméteres átmérővel rendelkezik, ezáltal nemcsak kisebb metszéseket végez, hanem az újszülöttek és csecsemők minimál invazív, vagyis minél kisebb beavatkozást igénylő műtéteinek ellátására is alkalmas. A szerkezet méretei tehát arányosan kicsik az ellátandó kisbetegek méreteivel, ugyanakkor akár 5 milliméter átmérőjű erek ellátása is biztonságos vele – közölte a PTE.
Működése rendkívül gyors, hatékony és kíméletes. A babákat is könnyebben, biztonságosabban tudják gyógyítani a segítségével.
Az eszköz eddig azonban Európában nem volt beszerezhető, forgalmazása, terjesztése csak a közelmúltban kezdődött. Az adományozó HC Linear Műszaki Fejlesztő Kft.-nek, és a cég ügyvezetőjének, Móricz Lászlónak köszönhetően a pécsi gyermekklinikán alkalmazhatják a készüléket az elsők között Európában.
Az új szerkezet négymillió forintba került, és teljes egészében az adományozó biztosította rá a forrást.
Fotók: Csortos Szabolcs/PTE