-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapKultZónaNyáry Krisztián & Bősze Ádám: A nagy Himnusz sztori

Nyáry Krisztián & Bősze Ádám: A nagy Himnusz sztori

Jó kedvvel, bőséggel – a Himnusz születésének 200. évfordulójára íródott kötetlen hangvételű műsor hallható szeptember 11-én a Zsolnay Negyedben, Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Bősze Ádám zenetörténész előadásában.

Számos érdekességet megtudhat a közönség a Himnusszal és általában a himnuszokkal kapcsolatban. Kiderül például, hogy miért nem tetszett Erkel és Kölcsey műve a különböző rendszerek politikusainak és milyen alternatív indulókkal próbálkoztak? Mi volt a himnusz a Himnusz előtt? Miért tartotta közepes versnek saját művét a költő? Hány perc alatt írta a szobafogságban Erkel Ferenc a Himnusz zenéjét és van-e egyáltalán hiteles kottája?

Miért telt el 166 év, amire Kölcsey Ferenc Himnusz című verséből törvényes nemzeti himnusz lett? Hogy hangzik Erkel Szózata és Egressy Béni Himnusza? Miért sértődött meg Liszt Ferenc, miután himnuszt írt a magyaroknak?

Miért nem engedték a Himnuszt templomban énekelni, mióta illik állva hallgatni, és miért került jogszabályba egy téves szöveg? Miért nem írt új himnuszt Rákosi Mátyás kérésére Kodály Zoltán és Illyés Gyula? És ha már magyarok által írt himnuszok: mi köze Kisfaludy Sándornak és a badacsonyi bornak az Európai Unió himnuszához? Miért énekelnek világszerte vallási himnuszként haszid zsidók egy szerelmes magyar virágéneket? Mitől székely a székely himnusz, és miért nem játszották 1944-ben a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarországot?

Miért hasonlít a szlovák himnusz egy magyar népdalra, az izraeli himnusz pedig egy magyar katolikus egyházi dalra? Mit énekelnek magyarul a francia elit harckocsizászlóalj tagjai és hogy kerül a magyar operett az izlandi focistadionba? Mitől magyar az uruguayi és a paraguayi himnusz?

És egyáltalán: hogyan születik egy himnusz, ha magyar?


Jegyvásárlás ITT!

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő