A Pécsi Tudományegyetem (PTE) centenáriumi programsorozatának zárásaként ma Centenáriumi Szenátusi Ülést tartottak az egyetemen. Az intézmény vezetői és a meghívott vendégek emléktáblát avattak Klebersgbeg Kuno előtt tisztelegve.
Az ünnepségsorozat oka, hogy épp 100 esztendővel ezelőtt nyitották meg az első pécsi egyetemi tanévet – az akkori vallás- és közoktatásügyi miniszter, Klebersberg Kuno volt az –, a PTE szenátusa pedig azért ma tartotta meg ünnepi ülsét, mert október 14-én van az esemény évfordulója.
– Elképzelem, hogy 100 évvel ezelőtt hogyan gyűltek össze a kollégák – mondta beszédében Miseta Attila, a PTE rektora. – Azok az oktatók, kutatók, akik a pozsonyi lét, majd a pesti átmeneti állapot után Pécsett nyertek új otthonra, nagyobb kihívásokkal néztek szembe, mint mi most. Nem lehetett könnyű.
Az eseményen a város képviseletében ott volt Péterffy Attila polgármester is, aki egy is történelmi visszatekintést is adott az ünneplő közönségnek.
– 1923. eseményekben gazdag év volt a világban, megszületett a modern Törökország, megalakult a Disney, bemutatták a Psalmus hungaricus-t, megszületett Zeffirelli – kezdte beszédét a polgármester. – Pécs életében viszont kétségtelen, hogy a legmeghatározóbb esemény az volt, amikor gróf Klebelsberg Kunó miniszter megnyitotta az Erzsébet Tudományegyetem első tanévét. Ezzel egy eltéphetetlen kötelék jött létre a város és az egyetem között. Olyan kötelék, melyet nem tudnak megtépázni vagy elszakítani sem a történelem viharai, sem az aktuálpolitika történései. Még sok ilyen közös ünnepet, még sok ilyen pillanatot kívánok az egyetemnek és a városnak.
Dr. Fedeles Tamás, a a PTE rektorhelyettese, a centenáriumi programokért felelős bizottság vezetője végül megköszönte mindeki munkáját, aki az utóbbi bő két évben hozzátette a centenáriumi események megvalósításához, a Klebersbeg-emléktábla avatása kapcsán pedig elmondta, hogy az Lengyel Péter szobrászművész, a PTE Művszeti Kar déknjának alkotása.