Kifejezetten sok mindent komposztálhatunk, de van egy-két dolog, aminek nincs helye a komposztládánkban. A komposzt helyes és tiltott alapanyagait a HungAIRy Life integrált projekt keretén belül ismertetjük.
A háztartásunkban keletkező szemét közel egyharmada komposztálásra alkalmas szerves anyag, amelyet természetes módon hasznosíthatunk újra, csökkentve így többek között a légszennyezést.
De ennél többről van szó.
A jövőre kötelezővé tett komposztálás megannyi pozitív hatása között említhető, hogy így az általunk termelt szerves-hulladék mennyisége is csökken (nem kerül az amúgy is túlterhelt szeméttelepekre, nem égetik el), több szerves hulladék jut vissza a természetes körforgásba, a folyamat közben pedig szén-dioxid, ásványi anyagok és értékes humusz keletkezik, kedvezve növényeinknek és a földben élő állatoknak.
Fontos további érv a komposztálás mellett, hogy kevesebbet költünk így hulladékkezelési díjra és még virágföldre sem kell pénzt kiadni, hiszen magunk állítjuk azt elő.
A komposztálás megannyi előnyét korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk, most pedig a komposztálás alapanyagairól lesz szó. Azt, hogy mi komposztálható és mi nem, a HungAIRy Life integrált projekt keretén belül ismertetjük.
Milyen anyagok komposztálhatók?
Kifejezetten sok mindent tudunk komposztálni:
- konyhai hulladékokat (gyümölcs- és zöldségmaradékokat, kávézaccot, teafiltert és teafüveket, fűszer- és gyógynövényeket, tojáshéjat),
- kerti hulladékokat (gallyakat, ágakat, fakérget, elhervadt virágokat, gyomokat, frissen nyírt füvet, lehullott falevelet és gyümölcsöt),
- de még kezeletlen faanyagokat, papírt, fahamut, kartont, hajat és körmöt is (utóbbiakat kis mennyiségben, aprítva).
Milyen anyagok nem kerülhetnek a komposztládába?
Viszonylag magától értetődő, de ételmaradékokat, húst, csontokat nem komposztálhatunk, ahogy műanyagot, szénhamut, üveget, fémet, színes újságot, cigicsikket, pelenkát, különböző veszélyes hulladékokat sem (fáradt olaj, sütőzsír, vegyszer, festék, elemek).
A témával kapcsolatos következő rövid cikkünkben a komposztálás helyes módjáról lesz szó.
A LIFE IP HUNGAIRY (LIFE17 IPE/HU/000017) projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.