Átfogó fejlesztési stratégiát jelentett be a Pécsi Tudományegyetem mai sajtótájékoztatóján. Több fontos célt is kitűzött maga elé az intézmény a következő hét évre.
A fejlesztési stratégia a 2030-ig tartó időszakra jelöli ki mindazon irányokat, amelyeket a PTE a fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány egyetértésével, a karok és az egyetemi hallgatói önkormányzat vezetésével folytatott szakmai egyeztetések során meghatározott az intézmény fejlesztési céljait érintően – írja az egyetem az eseményről szóló közleményében.
A stratégiában prioritást élvez az egyetemközpontú innováció és kutatás erősítése, illetve a művészeti terültek bevonása az egyetemi polgárok életminőségének javítása érdekében.
Az egyetem több intézményspecifikus stratégiai célt is kijelölt. Így nagy hangsúlyt fog fektetni a fenntarthatóságra, a biotechnológiára, az orvos- és egészségtudományokra, valamint az adattudomány eredményeinek hatékony alkalmazására is. Mivel a PTE elkötelezett a fenntartható fejlődés mellett, ezért csatlakozott Pécshez a 100 város misszió megvalósításában. A klímasemlegesség elérése mint cél nagyon fontos az egyetemnek, ezért az intézmény csökkenti a környezeti terhelést, igyekszik hatékonyabban felhasználni az erőforrásokat és próbál alkalmazkodni a klímaváltozáshoz is.
Az új, hétéves fejlesztési stratégiában kiemelt szerepet kapnak a biotechnológiai kutatások, ebben a PTE élen akar járni. „A PTE kiemelkedő színvonalú biotechnológiai tudományos tevékenysége, az alkalmazott úgynevezett smart technológiák, a bionikai kutatások mind hozzájárulnak Magyarország és a világ fejlődéséhez” – fogalmaz az egyetem közleménye.
A PTE a hallgatói szolgáltatásminőség további fejlesztéséhez adattudományi eszközök, illetve a mesterséges intelligencia használatára épít. Az adatvezérelt működés lehetővé teszi olyan kutatási és innovációs keretek megalkotását, amelyek a PTE hazai és nemzetközi elismertségéhez is jelentősen hozzájárulnak – írja az egyetem.
Az új stratégiában több dimenzióra osztva határozza meg az intézmény saját célrendszerét. E szerint az oktatási-képzési dimenzió, a kutatás-fejlesztési-innovációs dimenzió, az egészségügyi ellátási dimenzió, valamint az úgynevezett harmadik missziós dimenzió adja a fő pilléreket.
A hétéves terv nagyon határozott célokat jelöl ki, ezek szerint a Pécsi Tudományegyetemnek regionális szinten vezető, országos szinten meghatározó, nemzetközi szinten pedig mértékadó szereplővé kell válnia.