Szegedről érkezett Pécsre két guanakó, amelyek szintén vadon élő rokona a vikunya, míg háziasított állatok közül a láma és az alpaka állnak hozzájuk a legközelebb – utóbbiak is megtalálhatók a helyi zooban.
Magyarországon a miskolci és a veszprémi állatkertben, valamint a szegedi vadasparkban tartottak eddig guanakókat, mostantól pedig már nálunk is megtalálható ez az aranyos, patás jószág. A féléves kanca és a hamarosan egyéves csődör jelenleg szintén rokonával, a Marica nevű dromedárral osztozik egy kifutón.
Mint azt a zoo munkatársaitól megtudtuk, az állatok rendkívül kíváncsiak, érdeklődők, mikor a kifutó külső részén tartózkodnak, a látogatókat alaposan szemügyre veszik, akár meg is közelítik őket.
Amit a fajról tudni érdemes:
Ez a ma élő négy dél-amerikai teveféle egyike. A legújabb vizsgálatok szerint valószínű, hogy a lámákat a guanakókból háziasították. A füves pusztákon, bozóstosokon át, az Andok akár 4000 méteres magaslatain is előfordulnak, sikeresen alkalmazkodtak a szélsőséges időjárási viszonyokhoz, a sokszor gyér táplálék- és vízforrásokhoz is. Nem válogatósak, fűféléket, cserjéket, zuzmókat, gombákat, virágokat, de akár még kaktuszokat is elfogyasztanak. A nagy magassághoz és az ott uralkodó alacsony oxigénkoncentrációhoz a vérükben található nagyobb számú vörösvértesttel idomulnak. Mint rokonai, úgy a guanakó is csordába tömörülve él, melyet egy csődör vezet. Rendkívül puha, selymes gyapjuk a rokon vikunyáé után a második legértékesebb.
Szintén jó hír a cuki patások kedvelőinek, hogy nemrég újabb lámabébi született a pécsi állatkertben, ami máris megfigyelhető a csapat kifutójában. Utoljára idén augusztusban számoltunk be új lakó érkezéséről, akkor egy gyönyörű zebracápa került a zoo akvárium-terráriumi részére: