Hirdetés

A Megyeri úti fejlesztéssel nemsokára összefüggővé válik a pécsi kerékpárút-hálózat. Ennek apropóján néhány rövid szemléletformáló cikk keretében foglalkozunk a biciklizés előnyeivel, valamint adunk néhány praktikus bringás tippet is kezdőknek. Nézzük, hogyan érdemes bringát választani.

Mint ismert, júliusban kezdődtek meg a Megyeri úti fejlesztés kivitelezési munkálatai. Ahogy azt többször megírtuk, a nagyszabású beruházás során Pécs kerékpárút-hálózata bővül az Expo Center és a Verseny utca között, a Verseny utcában, valamint a Verseny utca és a Szigeti út között, a Megyeri úton pedig megújul az úttest és a járdák is.

A munka ütemterv szerint halad, ami azt jelenti, hogy a kivitelező előreláthatóan tudja tartani a november 30-ai határidőt, ezután indulhat a műszaki átadás szakasza. A Megyeri úti fejlesztéssel összefüggővé válik a pécsi kerékpárút-hálózat, miután ugyanis elkészül, gyakorlatilag a Budai vámtól Patacsig, vagy akár Kertvárosig is kerékpárúton tekerhetnek majd a pécsiek.

Amennyire fontos, hogy elkészüljön a Megyeri úti bringaút, annyira fontos a kerékpározással kapcsolatos szemléletformálás is, ezért a következő napokban néhány rövid cikk keretében foglalkozunk a biciklizés előnyeivel, érintve többek között a biztonság, az egészségmegőrzés, a kerékpárvásárlás és karbantartás témáit.

Legutóbb arról volt szó, hogy miért érdemes elkezdeni biciklizni, most pedig a Magyar Kerékpárosklub cikke alapján összegezzük, hogy hogyan érdemes bringát választani a városi közlekedéshez.

  • Próbáljuk ki hozzáértő ismerőseink kerékpárjait: így kiderül, hogy milyen típus illik a leggyakoribb útvonalainkhoz, és hogy milyen bicajtípus illik hozzánk.
  • A mindennapi közlekedéshez nem kell drága bringa: kövessük a minél egyszerűbb, annál jobb elvet. A városi közlekedéshez nem feltétlenül kell menő teleszkóp, de a sárhányó és a láncvédő fontos lehet, hogy mindig tisztán érkezzünk meg.
  • Fontos, hogy magasságunkhoz, valamint a vázkialakítás és kerékméret figyelembevételével válasszunk megfelelő méretű kerékpárt. A vázméretet a középtengely és a felső vázcső közötti távolságban mérik. Jellemzően centiben, vagy collban adják meg, de egyes gyártók elkezdtek a ruhaméretek alapján ismert betűket is használni.
  • Kerékpárt leginkább szakboltban érdemes vásárolni: egyrészt megbízható minőséget kapunk, másrészt pedig a szaküzletekben segítenek megtalálni a számunkra méretben és típusban legmegfelelőbb járgányt. Sőt, azt ki is próbálhatjuk vásárlás előtt.
  • Ha mégis magánszemélytől veszünk bringát, akkor kérjünk számlát, vagy adásvételi szerződést. De mindenképp hallgassunk a megérzésünkre és ne vegyünk akárkitől biciklit.

A fenti tanácsokat már csak azért is érdemes megfogadni, mert a kerékpár az egyik legolcsóbb közlekedési eszköz: az éves biciklizés ára csupán a töredéke egy autó fenntartására költött összegnek.  

A „TOP-6.4.1-16-PC1-2022-00004 Megyeri út fejlesztése II. ütem” című projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában valósul meg.

Hirdetés