Hirdetés

A Megyeri úti fejlesztéssel nemsokára összefüggővé válik a pécsi kerékpárút-hálózat. Ennek apropóján néhány rövid szemléletformáló cikk keretében foglalkozunk a biciklizés előnyeivel, valamint adunk néhány praktikus bringás tippet is kezdőknek. Most nézzünk pár karbantartási tanácsot.

Mint ismert, júliusban kezdődtek meg a Megyeri úti fejlesztés kivitelezési munkálatai. Ahogy azt többször megírtuk, a nagyszabású beruházás során Pécs kerékpárút-hálózata bővül az Expo Center és a Verseny utca között, a Verseny utcában, valamint a Verseny utca és a Szigeti út között, a Megyeri úton pedig megújul az úttest és a járdák is.

A munka ütemterv szerint halad, ami azt jelenti, hogy a kivitelező előreláthatóan tudja tartani a november 30-ai határidőt, ezután indulhat a műszaki átadás szakasza. A Megyeri úti fejlesztéssel összefüggővé válik a pécsi kerékpárút-hálózat, miután ugyanis elkészül, gyakorlatilag a Budai vámtól Patacsig, vagy akár Kertvárosig is kerékpárúton tekerhetnek majd a pécsiek.

Amennyire fontos, hogy elkészüljön a Megyeri úti bringaút, annyira fontos a kerékpározással kapcsolatos szemléletformálás is, ezért néhány rövid cikk keretében foglalkozunk a biciklizés előnyeivel, érintve többek között a biztonság, az egészségmegőrzés, a kerékpárvásárlás és karbantartás témáit.

Legutóbb arról volt szó, hogy miért érdemes elkezdeni biciklizni és hogy miként válaszunk kerékpárt, most pedig a Magyar Kerékpárosklub cikke alapján mutatjuk be, hogyan érdemes karbantartani bringánkat.

  • Noha néhány alapvető javítást magunk is el tudunk végezni, ettől még érdemes legalább félévente szakszervizhez fordulni. Semmiképp ne hagyjuk ki ezt a lépést, ha hosszabb ideig nem ültünk nyeregbe.
  • Tartsuk tisztán a kerékpárt.
  • Indulás előtt ellenőrizzük a keréknyomást, valamint a fékek és a lámpák működését.
  • Érdemes egy kifejezetten kerékpárosoknak készült multifunkcionális szerszámot beszerezni.
  • Bizonyos időközönként ellenőrizzük, hogy mennyire koptak el a fékpofák. Ha teljesen elkoptak, pár perc alatt le lehet cserélni azokat.
  • Rendszeresen olajozzuk a láncot, ne várjuk meg, míg berozsdásodik, vagy nyikorogni kezd.
  • A kerekeket mindig az ajánlott keménységűre pumpáljuk fel (az abroncsok oldalán feltüntetett értéknek megfelelően). Ide tartozik, hogy télen lehetnek valamivel laposabbak az abroncsok, hogy minél nagyobb felületen tudjanak tapadni az úttesten.

A „TOP-6.4.1-16-PC1-2022-00004 Megyeri út fejlesztése II. ütem” című projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból vissza nem térítendő támogatás formájában valósul meg.

Hirdetés