A madárinflueza-járvány után ismét magára talált a hazai lúdágazat, az év második felében nagy lendületet vett a hízott liba felvásárlása és a vágás is. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint a közelgő Márton-napon kiváló minőségű magyar libahús és -máj kerülhet a hazai fogyasztók tányérjára.
Bár az év nem indult kedvezően a hazai lúdtartók számára, a madárinfluenza-járvány két hulláma miatt az utóbbi évek legalacsonyabb mennyiségét állították elő, a második félévben ismét felfutóban van a termelés, így remélhetőleg a közelgő Márton-napon sem lesz hiány a hazai libahúsból.
Mint írja a kamara, a járványvédelmi korlátozások feloldását követően a hízott liba felvásárlása nagy lendületet vett: hétről hétre jelentősen meghaladta a korábbi év adatait. Ezzel egyidőben a húslibavágás is megindult. A Lúdszövetség adatai szerint az év első kilenc hónapjában összesen 15 ezer tonna élő libát vágtak le a hazai vágóhidakon, ami 17 százalékkal haladja meg az előző évi szintet.
A lap hozzáteszi, a libatartóknak idén is költségnövekedéssel kellett számolniuk. Bár a takarmány-árak némiképp csökkentek, a naposliba átlagára mindkét típus – a máj- és a hús – esetében emelkedtek.
Így a fogyasztók is az előző évinél magasabb árszinten találkozhatnak a libahússal, illetve a libamájjal a boltokban.
A libából készült termékek egyébként az exkluzív, prémium kategóriába tartoznak, a baromfifélék közül a legmagasabb értéket képviselik. A hazai libahús jelentős része exportra kerül, hízott libamáj termelésben pedig a világ élvonalában vagyunk.
A Márton-napi libafogyasztásnak évszázados hagyománya van. Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon (november 11-én) nagy evés-ivást rendeztek elődeink, hogy a következő esztendőben is bőségben legyen részük – foglalta össze a NAK.
Pécsen egyébként egy nemes célú, szép megemlékezésre kerül sor Márton-nap alkalmából, november 10-én: hatszáz gyermek énekel együtt majd a Széchenyi téren a lampionos felvonulás keretében. A részletekről itt írtunk: